А+ Збільшити шрифт

А- Зменшити шрифт

12 травня – Міжнародний День здоров’я рослин

опубліковано: 12 травня 2024 оновлено: 16 липня 2024
Рослини відіграють надзвичайно важливу роль для нашої планети, оскільки є автотрофними організмами і живляться за рахунок надзвичайно важливого процесу - фотосинтезу. Під час цього процесу здійснюється утворення кисню. Життя на Землі стало б неможливим, якби не було безперервного фотосинтезу. Саме тому рослини називають «легенями» нашої планети.

Але ми часто не докладаємо достатніх зусиль, щоб зберегти їх здоровими. Це може мати катастрофічні наслідки! Тому догляд за рослинами та збереження їхнього здоров’я дуже важливі для виживання людини та інших форм життя на Землі.

За прогнозами вчених, сільськогосподарське виробництво повинно збільшитися на 60 % до 2050 року, щоб прогодувати все населення планети. Ось чому основним гаслом є «Захистимо рослину – збережемо життя». Станьмо розумними господарями на своїй землі і пам'ятаймо, що екологічне забруднення, як ланцюгова реакція, може призвести до екологічної катастрофи.

Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів повідомляє, що цьогоріч спільнота Міжнародної конвенції із захисту рослин (МКЗР) відзначатиме Міжнародний день здоров’я рослин – 12 травня 2024 року під гаслом: «Здоров’я рослин, безпечна торгівля та цифрові технології». Під егідою ООН, FAO та МКЗР у всьому світі проходитимуть різноманітні акції, спрямовані на те, щоб долучити якомога більшу кількість людей до проблеми збереження здоров’я рослин, а саме надихнути їх на конкретні дії. Країнам-членам МКЗР пропонується в рамках цього проєкту поширювати інформацію про ризики для фітосанітарної безпеки держав в цілому та здоров’я окремих рослин і якості певних груп товарів зокрема.

Держави-члени ООН взяли на себе мету до 2030 року реалізувати програму «Цілі сталого розвитку Sustainable Development Goals (SDGs)», в якій здоров’я рослин є одним із найважливіших шляхів виконання цієї Програми, що складається із 17 цілей, яких необхідно досягнути.
Щоб доглядати за рослинами, не обов’язково бути фахівцем із рослин. Кожен може уважніше спостерігати за рослиною, її корінням, листям і стеблами – це перший крок до того, щоб навчитися любити цих дорогоцінних живих створінь, які підтримують рівновагу на планеті.
Якщо ви подорожуєте, не беріть із собою насіння, квіти, фрукти чи овочі, чи навіть просто шматок гілки чи дерева, якщо у вас немає дозволу. Усередині можуть ховатися шкідники чи хвороби!
Сприяйте розмноженню та збереженню рослин, що ростуть на вашій території. Весь цей рослинний матеріал створює тінь, очищає повітря, охолоджує міський ландшафт, зменшує забруднення.
 Захистимо рослину – збережемо життя!
 
Усе може природа: може нагодувати хлібом, напоїти зі своїх джерел, здивувати своєю красою. Одного лиш не може вона – захистити себе. Тому святий обов'язок охорони природи лягає на плечі тих, хто їсть хліб, п'є її воду, пишається її природою, тобто нас. Бережіть її!

 

Олександр НАЗАРЕНКО, головний спеціаліст відділу фітосанітарної діагностики управління контролю в сферах насінництва та розсадництва, карантину та захисту рослин ГУ Держпродспоживслужби в Київській області.

Кагарлик, вул. Героїв Небесної Сотні, буд. № 7

тел.: 04573-5-10-93

[email protected]