Рекомендації щодо проведення визначення посівних якостей насіння
При купівлі насіння потрібно пам’ятати що, згідно зі ст. 15 Закону України «Про насіння та садивний матеріал», насіння вводиться в обіг шляхом реалізації виключно після його сертифікації.
Відповідно до чинного законодавства в сфері насінництва та розсадництва, кожна партія насіння для реалізації повинна супроводжуватися сертифікатом, що засвідчує його сортові якості, та сертифікатом, що засвідчує його посівні якості, якщо інше не передбачено законодавством. Маючи зазначені сертифікати, Ви можете бути впевнені, що є власником якісного посівного матеріалу, а це є запорукою високої врожайності.
Щоб не ризикувати майбутнім врожаєм, а також впевнитись, що придбане насіння якісне, рекомендуємо проводити визначення посівних якостей насіння. Особливу увагу слід приділити перевірці насіння на зараженість хворобами, адже результати таких досліджень будуть достатньою підставою для прийняття рішення про доцільність проведення обробки насіння та підбір протруйника необхідного спектра дії. Слід пам’ятати, що протруювання – це перший і дуже важливий етап захисту сільськогосподарських культур від шкідників та хвороб, який дає змогу зберегти від третини до половини усього врожаю.
Нагадуємо, що використання для сівби насіння, що не має відповідного сертифіката забороняється, крім випадків, передбачених законодавством. Законом України «Про насіння та садивний матеріал» передбачено, що особи, винні в порушенні законодавства у сфері насінництва та розсадництва, несуть відповідальність згідно із чинним законодавством.
Пам’ятайте, що у разі невпевненості у відповідності показників посівних якостей придбаного насіння показникам, зазначеним у сертифікаті, що засвідчує посівні якості насіння, фізична особа-підприємець або юридична особа має право на проведення арбітражного визначення якості насіння. Відповідно Постанови №615 від 18 серпня 2017 року арбітражне визначення проводиться територіальним органом Держпродспоживслужби за поданою заявою. Арбітражному визначенню підлягає придбане насіння за наявності сертифіката, що засвідчує посівні якості насіння, документа за результатами аналізу насіння, виданого заявнику, у разі розбіжності показників якості насіння на величину, що перевищує допустимі відхилення, що є ще одною з підстав проводити сертифікацію насіння.
Відділ контролю у сфері насінництва та розсадництва, та якості зерна управління контролю в сферах насінництва та розсадництва, карантину та захисту рослин Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області.
Головний спеціаліст Д.Є.Івашко