Волонтерська діяльність Кагарлицької громади під час повномасштабної війни
Тисяча днів і ночей… Повномасштабна війна, яку розпочала агресивна росія, прагнучи поневолити Україну, підняла на боротьбу все наше суспільство. Своїм героїзмом на фронті й мобілізованістю в тилу наші співвітчизники на подив усього світу вистояли перед ядерним монстром. Але війна триває, і вагомий внесок у наближення перемоги над загарбниками роблять українські волонтери.
Яскравим прикладом організації волонтерського руху в ці буремні дні і роки є діяльність Кагарлицького міського центру культури та дозвілля.
«Уранці 24 лютого 2022 року, коли мирне небо над нашим містом ще не віщувало біди, люди прокинулися від незвичного шуму. Того дня життя кожного жителя нашої громади змінилося. У вікна будинків постукала війна, і разом із нею – необхідність бути готовим до найгіршого. До цього моменту в Кагарлику не було системи сповіщення. Місцеві жителі не знали, що таке сирени, які попереджають про небезпеку з неба. Але в той день ця реальність стала невідворотною. Місто, яке звикло до тиші і спокою, раптом зрозуміло, що захист потребує нових засобів. Тож було прийняте нагальне рішення змонтувати власними силами та запустити систему сповіщення. Результат не заставив чекати: уже першого дня було організовано цілодобове чергування в закладі, а також запрацювала система сповіщення населення, завдяки якій люди мали можливість, як і сотні міст і сіл нашої держави, почути один і той самий сигнал, який закликав шукати прихисток.
У цей складний час, коли безпека країни стала пріоритетом для кожного, виникла потреба в підтримці не лише військових на передовій, а й тих, хто захищає нашу громаду тут, у тилу. Одним із таких місць стала кухня для учасників територіальної оборони в приміщенні міського Центру культури і дозвілля, де було організовано пункт прийому та видачі гуманітарної допомоги як внутрішньо переміщеним особам, так і військовослужбовцям, учасникам ТрО. Пункт очолила начальник відділу культури Кагарлицької міської ради Петленко Олена Іванівна.
Ідея виникла спонтанно — просто зібратись разом і зробити те, що вміли в таких обставинах робити найкраще: готувати їжу. Та в ці моменти це стало чимось більшим. Це була маленька місія і великий внесок у загальну справу оборони. Одна з перших, хто привіз гарячу готову страву (котлети), була Тесленко Світлана, підприємець, а протягом години принесла 10 літрову каструлю свіжозвареної гречаної каші пані Людмила з піцерії «МАНДАРИН». Тоді й виникла ідея готувати страви власноруч та доставляти її на блокпости нашим захисникам.
У перші дні було нелегко. Збирали продукти, шукали необхідні інгредієнти, уже 27 лютого був опублікований пост на сторінці Кагарлицького МЦКД в мережі Facebook про потребу продуктів харчування та речей першої необхідності. Місцеві жителі дуже активно і серйозно поставилися до збору продуктів, які нешвидко псуються (крупи, консервація, тушонка, цукор, чай, кава, заморожені продукти та інше). Готували з того, що мали, обмінювалися рецептами, підтримували одне одного. Важко передати словами той дух єдності й турботи, що панував на кухні. Кожна страва, приготована волонтерами, була як лист із дому, що передавав частинку тепла, любові і надії в нашу перемогу.
З часом ми стали цілою командою. Кухня стала місцем зустрічей, де не лише готували їжу, а й підтримували одне одного словом, обіймами. Тут народжувалися історії — про втрати і перемоги, про родини, які чекають удома, про майбутнє, яке неодмінно настане після нашої перемоги.
В облаштуванні комфортних умов для готування їжі надали величезну підтримку друзі та волонтери (електроплита з духовкою – Кирієнко Андрій, газовий таганок – Звягінцева Ольга, електроплита – Наталія Сачок, посуд – магазин «ЗЕБРА», електородуховка – Баляс Олег, морозильна камера – Шевченко Дмитро). Велику вдячність висловлюємо міському голові Олександру Панюті за його підтримку. Протягом кількох днів було придбано холодильник, морозильну камеру, електром’ясорубку, кондитерський міксер – засоби, які були так необхідні для приготування їжі.
Кухня забезпечувала бійців регулярним гарячим харчуванням, що було важливою складовою їхньої боєздатності та морального духу. Готували і формували продуктові пакети та речі першої необхідності для учасників територіальної оборони, які чергували на блокпостах на території Кагарлика та окремих сіл громади, на той час це було близько 200 осіб. А паралельно з цим на місці працювала імпровізована їдальня з гарячими обідами для волонтерів із ГО «Я – Легенда», які допомагали наповнювати мішки з піском для укріплення оборони (близько 15 чоловік), для працівників штабу ТрО (до 8 осіб), водіїв, які привозили гуманітарну допомогу. Було навіть декілька випадків, коли транспорт ламався по трасі, що проходить повз нашу будівлю. Тоді давали прихисток і харчування водіям. Один із чоловіків через декілька тижнів проїжджав наше місто і заніс коробку цукерок, подякував, що нагодували і не відвернулися. З його слів «це було смачно, як дома».
Розпочинався робочий день о шостій годині ранку з доставки продуктів, а потім безпосереднього розвезення до 20.00 – 21.00. Спочатку колектив МЦКД працював своїми силами,: директор Копильний В., заступник директора Кучеренко К., костюмер Гриценко В., технічний персонал: Єськова Л., Цимбал Л. А вже за пару днів долучилася дружина нашого керівника Копильна А., яка свого часу працювала на професійні кухні і годувала відвідувачів ресторану. До процесу долучились і працівники Центральної бібліотеки та філії №1 «Бібліотека для дітей»: Гриценко Т., Волошин М., Осмалена Н., Владімірова Т., Шевченко О., Згурська Т., Лазаренко А., Торохтій Н., Костенко О., начальник служби у справах дітей та сім’ї Обухівської РДА Василюк І., працівник архіву Обухівської РДА Хайрулліна Н., головний бухгалтер відділу культури Кагарлицької міської ради Барановська В., а також усі не байдужі жителі, які виявили бажання допомогти цій справі.
Продуктів завжди вистачало і готували по декілька страв на один день.
Забезпечували продуктами харчування та засобами гігієни:
- ПрАТ «КАГМА»;
- ТОВ «ЯСЕНСВІТ»;
- фермерське господарство «Широкоступ»;
- ПП Вітенко Євген;
- ТОВ «ДАН-ФАРМ УКРАЇНА»;
- ПП Семенчук Вадим;
- пекарня Касем Рити;
- мешканка с. Халча Германенко Галина;
- мешканець м. Кагарлика Габріелян Арам;
- ПП Едік Нурієв;
- ПП Івченко Світлана;
- ПП Гриценко Євген;
- магазин «Єва»;
- ПП Рогоза Ірина.
І ще дуже багато небайдужих жителів громади, які варили вареники, пекли пиріжки, приносили готові смаколики.
У нас у кожного були свої завдання, свої функції. Але коли треба якась допомога одному – туди кидалися всі. Наприклад, коли привозять продукти харчування, або треба завантажити автомобіль з обідами, або розвантажити автомобіль із гуманітарною допомогою, навіть начистити мішок картоплі тощо. А взагалі була дуже чітка організація, усі обов’язки чітко розподілені.
Працювали всі дружно, злагоджено і швидко. І робили ми це не тому, що мусили, а тому, що відчували поклик у серці, і вірили: разом ми сила, разом ми переможемо».
Літопис цієї подвижницької діяльності можна прочитати, погортавши сторінку в соцмережі Facebook Кагарлицький МЦКД.