А+ Збільшити шрифт

А- Зменшити шрифт

Нагадуємо про заборону зривати первоцвіт рослин, занесених до Червоної книги України

опубліковано: 06 березня 2024 оновлено: 18 липня 2024

Цвітіння – відповідальна пора в житті рослин і час великої уваги до них людей. Багато первоцвітів віднесено до числа рідкісних рослин, збір яких законодавчо обмежений, особливо якщо він ведеться з метою прибутку.

На виконання вимог Законів  України  «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про рослинний світ», «Про Червону книгу України», «Про природно-заповідний фонд України»,  з метою збереження ранньовесняної флори, недопущення знищення або викопування цибулин у період цвітіння таких Червонокнижних видів, як підсніжник білосніжний, нарцис вузьколистий, білоцвіт весняний, білоцвіт літній, сон-трава;  на виконання доручення Державної екологічної інспекції України від 30.01.2023 року № 78 «Про посилення заходів щодо збереження ранньоквітучих об’єктів рослинного світу»  Кагарлицька міська  рада  нагадує про заборону і недопущення торгівлі зазначеними ранньовесняними рослинами.

 Звертаємо увагу, що за порушення умов зростання рослин, занесених до Червоної книги України, незаконне вилучення з природного середовища, а також порушення умов утримання рослин  у ботанічних садах, дендрологічних парках, інших спеціально створених умовах, що призвело до їхньої  загибелі, тягнуть за собою накладання штрафу на громадян від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із  конфіскацією незаконно добутого і на посадових осіб – від п’яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян  із конфіскацією незаконно добутого (стаття 90 з Кодексу України про адміністративні правопорушення).

 Кагарлицька міська рада закликає мешканців  і гостей територіальної  громади не зривати і не купувати ці рослини, оскільки за подібні дії законодавством України передбачено відповідальність.

***

Щороку у весняний період триває масова торгівля ранньоквітучими видами рослин, у тому числі занесених до Червоної книги України, які є рідкісними і перебувають під загрозою зникнення.

Задля збереження видів рослин, занесених до Червоної книги України, Мінприроди щороку ініціює проведення операції «Первоцвіт», метою якої є запобігання протиправному збиранню, продажу та вивезенню за межі України рідкісних видів рослин.

Збереження первоцвітів залежить від свідомого ставлення до проблеми кожного з нас. Ми з нетерпінням чекаємо пори, коли розтане сніг, прилетять птахи і з’являться перші вісники весни – первоцвіти. Первоцвіти – безцінний дар природи, перша посмішка весни, прикраса лісів. Однак поступово наші ліси збіднюються на ці чудові творіння природи, і на сьогодні вже більша частина первоцвітів належить до категорії рідкісних і зникаючих рослин та занесені до Червоної книги: всі види сон-трави, підсніжник звичайний, тюльпан дібровний, проліска сибірська, горицвіт весняний, первоцвіт дрібний, шафран сітчастий.

Цим рослинам не страшні ані раптовий сніг, ані люті морози, - до примх природи вони чудово пристосувалися. Але у них є інший ворог від якого важко врятуватися - це ми з вами. Прогулянка до лісу ранньої весни - просто спокуса. Але не поспішайте рвати це чудо! Збирання первоцвітів не дає рослинам можливості утворити насіння, пошкоджуються сусідні квіти, ламаються стебла і бруньки. Ми знищуємо ці квіти, якщо збираємо і продаємо, та допомагаємо знищувати, якщо купуємо. Квітка первоцвіту у вазі - полонянка, приречена на загибель. Збережемо прекрасні квіти для нащадків! 

Первоцвіти – безцінний дар природи, перша посмішка весни, прикраса лісів!

Усі види первоцвітів (ранньоквітучих весняних рослин) занесені до Червоної книги і їх кількість у природі щороку зменшується. Такими є всі види пролісків, шафрани (крокуси), цикламени тощо. Переважна кількість рослин, які продаються по всій території України з грудня по квітень, знищені в місцях зростання – у Карпатських горах і привезені на місце продажу оптовими партіями. Квіти виривають з цибулинами і везуть разом з ними щоб продовжити термін «зберігання» букетів. Відновлення рослин у природі після цього неможливе. Зрізання ж квітів без цибулин також шкідливе, оскільки призводить до генетичного виродження рослин.

Торгівля первоцвітами (як продаж так і купівля) є порушеннями законів України «Про Червону книгу України», «Про рослинний світ», «Про охорону навколишнього середовища України».

За торгівлю первоцвітами порушників очікує адміністративна відповідальність у формі штрафів та стягнення збитків (в перерахунку на кожну рослину), які передбачені відповідними статтями Кодексу України про адміністративні правопорушення.