Засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій
Кагарлицький міський голова Олександр Панюта 5 травня провів чергове засідання комісії з питань ТЕБ та НС.
Вшанувавши захисників і захисниць України, які віддали своє життя, захищаючи незалежність нашої держави, а також загиблих у війні мирних жителів, учасники засідання взяли участь у загальнонаціональній хвилині мовчання.
На засіданні було розглянуто низку актуальних питань. Так, при розгляді питання про забезпечення сталого функціонування протипожежного водопостачання на території Кагарлицької міської територіальної громади було з’ясовано, що перевірка протипожежного водопостачання виявила ряд недоліків, які ускладнюють роботу пожежно-рятувальних підрозділів при ліквідації пожеж. Уже відновлено роботу наявних 17 пожежних гідрантів, але слід пристосувати для потреб пожежно-рятувальної служби наявні водонапірні вежі. Тому було ухвалено рішення: керівникам об’єктів, які було перевірено, вжити заходів для усунення виявлених недоліків; КП КМР «Кагарликводоканал» провести обстеження об’єктів та усунути виявленні недоліки.
Розглядалося питання про стан протипожежного захисту об'єктів, розташованих на території Кагарлицької міської територіальної громади, та запобігання пожежам, загибелі і травмуванню на них людей, посилення інформаційно-роз'яснювальної роботи та організацію заходів із протидії пожежам у природних екосистемах.
За інформацією рятувальників, основними причинами таких пожеж є необережне поводження з вогнем, коротке замкнення електромережі, недолік конструкції, порушення правил монтажу нагрівальних печей, димарів, занесення стороннього джерела запалювання, несправність електричної системи запалювання, розгерметизація паливної системи автомобіля, порушення технологічного процесу. Узявши доповідь рятувальників до відома, комісія постановила:
- Обухівському РУ ГУ ДСНС України у Київській області спільно з представниками Кагарлицької міської ради протягом 2025 року проводити пожежно-профілактичні відпрацювання населених пунктів, де спостерігається зростання кількості пожеж. Особливу увагу звернути на помешкання осіб, які опинилися в складних життєвих обставинах;
- відділу освіти Кагарлицької міської ради провести в закладах освіти, розташованих на території Кагарлицької міської територіальної громади, виховні години з пожежної безпеки, безпеки дорожнього руху, правил безпечної поведінки на водних об’єктах, відпрацювати плани евакуації на випадок пожежі. Продовжити роботу з відкриття класів безпеки;
- заборонити на території Кагарлицької міської територіальної громади випалювання залишків соломи, стерні, побутового та іншого сміття на сільгоспугіддях та присадибних земельних ділянках громадян;
- Кагарлицькому відділенню поліції №1 Обухівського районного управління поліції ГУ НП в Київській області та Обухівському РУ ГУ ДСНС України у Київській області вживати заходів щодо притягнення у встановленому порядку до адміністративної відповідальності винних осіб за випалювання сухої трав’яної рослинності та післяжнивних залишків на сільськогосподарських угіддях, уздовж доріг, на пустирищах та на інших землях;
- підприємствам, установам та організаціям, незалежно від форми власності, посилити контроль за дотриманням правил пожежної безпеки та провести перевірки справності та відповідності вимогам чинного законодавства первинних засобів пожежогасіння;
старостам Кагарлицької міської територіальної громади спільно з Обухівським РУ ГУ ДСНС України в Київській області посилити масово-роз’яснювальну роботу серед населення шляхом проведення бесід із громадянами, висвітлення у ЗМІ попереджень про небезпеку від пожеж, постійно розповсюджувати наочну агітацію у вигляді листівок, буклетів із заходами з пожежної безпеки, в разі виникнення надзвичайних ситуацій надавати допомогу соціально незахищеним верствам населення.
Комісія розглянула важливе питання про вдосконалення системи цивільного захисту на місцях, оскільки в період воєнного стану одним із ключових питань на території Київської області є безпека населення територіальних громад.
Як показує аналіз виникнення пожеж на території області, їхня кількість збільшується з року в рік. Тільки на Обухівщині внаслідок пожеж загинули 11 людей і 13 травмовано. Змінити ситуацію, яка склалась, можливо лише шляхом створення підрозділу місцевої пожежної охорони, підвищення рівня інформаційно-роз’яснювальної роботи серед населення, виготовлення і розповсюдження матеріалів наочної пропаганди з питань пожежної безпеки. Законом України “Про місцеве самоврядування України” та статтею 19 Кодексу цивільного захисту України (далі-Кодекс) визначено повноваження органів місцевого самоврядування у сфері організації заходів цивільного захисту, а саме запобігання у сфері надзвичайним ситуаціям, захисту населення і територій від природних та техногенних загроз, реагування на надзвичайні ситуації.
Керуючись вимогами статті 62 Кодексу в населених пунктах, де немає пожежно-рятувальних підрозділів територіальні громади відповідно до Постанови КМУ від 07.04.2023 №315 “Про затвердження Порядку утворення та функціонування пожежно-рятувальних підрозділів для забезпечення місцевої пожежної охорони” утворюють пожежно-рятувальні підрозділи для забезпечення функціонування місцевої пожежної охорони (далі-МПО). Фінансування та матеріально-технічне забезпечення утворених формувань пожежної охорони здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством.
Основними завданнями МПО є забезпечення пожежної безпеки, запобігання виникненню пожеж та нещасним випадкам під час пожежі, гасіння пожеж, проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, а також надання допомоги в ліквідації наслідків інших надзвичайних ситуацій.
Підрозділи місцевої пожежної охорони вкрай необхідні для своєчасного оперативного реагування на ліквідацію пожеж та надзвичайних ситуацій на території того чи іншого населеного пункту, проведення заходів із запобігання їм. Основною проблематикою захисту населених пунктів від пожеж є значна віддаленість між окремими населеними пунктами та існуючими Державними пожежно-рятувальними підрозділами. У Київській області для забезпечення дотримання встановлено ліміт часу прибуття перших пожежно-рятувальних підрозділів до місця виклику: 20 хв. – у сільській місцевості. У Кагарлицькій міській територіальній громаді є потреба у створенні місцевої пожежної охорони в таких населених пунктах: с. Мирівка, с. Черняхів, с. Шубівка.
Проте на території Кагарлицької міської територіальної громади створення МПО на сьогоднішній день неможливе у зв’язку з відсутністю кадрового забезпечення та необхідних коштів.
Комісія прийняла рішення: Кагарлицькій міській раді повернутися до розгляду цього питання після вирішення питання щодо кадрового та фінансового забезпечення.
На засіданні було також обговорено питання про визначення місць масового відпочинку населення на водних об’єктах на території Кагарлицької міської територіальної громади. У зв’язку з неможливістю забезпечення цивільного захисту та укриття для відпочивальників у разі надзвичайної ситуації воєнного характеру та повітряної тривоги в місцях масового відпочинку на воді на території Кагарлицької міської територіальної громади місця масового відпочинку на водних об’єктах визначатися не будуть. Орендарям водних об’єктів та старостам Кагарлицької міської територіально громади у зв’язку з цим слід провести інформаційно-роз’яснювальну роботу з населенням про заборону купання; орендарям водних об’єктів та громадським об’єднанням, що здійснюють утримання прибережної зони, забезпечити встановлення в місцях можливого скупчення населення на водних об’єктах, попереджувальних знаків «КУПАТИСЯ ЗАБОРОНЕНО».
Насамкінець за зверненням Обухівського РУ ГУ ДСНС України в Київській області було визначено дату обстеження сховища, яке належить Фонду державного майна України і розташоване по вул Каштановій, 97 у м. Кагарлик, у період із 26 по 30.05.2025 року.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів від 17 червня 2015 р. №409 «Про затвердження Типового положення про регіональну та місцеву комісію з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій» рішення комісії, прийняті у межах її повноважень, є обов’язковими для виконання органами державної влади та органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, розташованими на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.



