А+ Збільшити шрифт

А- Зменшити шрифт

ВІДКРИТО МУЗЕЙ У ДРЕВНЬОМУ ЧЕРНЯХОВІ

опубліковано: 31 жовтня 2023 оновлено: 17 липня 2024

У Черняхові, що на Кагарличчині, – знакова подія: 31 жовтня тут було відкрито музейну кімнату. Створення музею в селі, що знамените на весь світ  древньою Черняхівською культурою, яку відкрив  на зорі  минулого століття Вікентій Хвойка, стало можливим завдяки ініціативі місцевих культпрацівників, сприянню міської ради та грантовим коштам Благодійного фонду «МХП-Громаді».

Участь у заході взяли і виступили перед присутніми Кагарлицький міський голова Олександр Панюта,  заступник міського голови Валентина Циганок, начальник відділу культури Олена Петленко, староста села Володимир Безвербний, менеджер благодійного фонду «МХП – Громаді» Зіновій Лялюк, старший науковий співробітник Кагарлицького історико-краєзнавчого музею Ірина Мироненко, вчителька української мови і літератури Черняхівської гімназії Віра Березюк, директор Черняхівського будинку культури Світлана Безвербна. На урочисте відкриття прийшли працівники соціальної сфери села, місцеві мешканці, серед яких можна було побачили і літніх, і зовсім юних черняхівців.

Кожен із промовців дякував насамперед доблесним захисникам України, завдяки яким у тилу триває мирне життя, а також депутатам міської ради, що віднайшли можливість фінансово підтримати ініціативу черняхівської інтелігенції, благодійному фонду «МХП – Громаді», який виділив грантові кошти на втілення проєкту «Створення музею історії села Черняхів у Кагарлицькій міській територіальній громаді», визнаного найкращою соціальною ініціативою в рамках конкурсу «Час діяти, Україно!»

Організатори дійства склали цікавий сценарій із театралізованими вставками, юними екскурсоводами, а зібрані експонати, кількість яких, безперечно, буде поповнюватись, привертали до себе неослабну увагу присутніх. Першим неоціненним дарунком новоствореному закладу, який невдовзі документально стане філією  Кагарлицького історико-краєзнавчого музею, були зразки експонатів Черняхівської культури із  його запасників.

Треба сказати, що музей у Черняхові був ще за радянських часів, але, видно, тоді не бажано було українцям глибоко знате своє коріння: музей припинив своє існування десь наприкінці сімдесятих років, лише частина його експонатів була збережена освітянами.

Те, що історичний музей у Черняхові з’явився в суворий час війни, – важливо, адже російські дикуни прагнуть найперше знищити нашу національну ідентичність. Марно робили вони це століттями – не вдасться й сьогодні.

Вітаємо громаду Черняхова і всю Кагарличчину з відновленням історичної справедливості!

Микола СЕМЕНЮК