Мітинг-реквієм `Пам`ятаємо твій подвиг, солдате!` до 81-ї річниці визволення від нацистських загарбників села Кадомка
Вшановуючи пам'ять загиблих під час Другої світової війни односельчан та воїнів-визволителів, спільними зусиллями працівники Кадомського будинку культури (директор Софія Доброструк та художній керівник Валентина Смальцер),сільської бібліотеки (філія№7,бібліотекар Ольга Мороз) та сільського краєзнавчого музею (директор Олеся Чайка) організували проведення мітингу-реквієму «Пам'ятаємо твій подвиг, солдате!» до 81-ї річниці визволення села Кадомка від нацистських загарбників.
…Нацисти увійшли в наше село у вересні 1941 року, вони запровадили свої порядки і закони, обрали сільського старосту, призначили поліцаїв. Розквартирували ворожих солдатів по сільських хатах, учинили справжнє полювання на колгоспних активістів та їхні родини. За час окупації до Німеччини на примусові роботи було вивезено не один десяток наших земляків, що своє здоров'я втрачали на добробут родин бауерів-арійців. За роки окупації закатовано 12 земляків. Загинуло за визволення наших сіл 29 воїнів, які поховані в Братській могилі.
Майже два з половиною роки тривала окупація, а слідом за нею нове несподіване лихо - евакуація. Серед зими лютої та холодної, взявши з собою лише діток за руку, кадомчани шукали прихистку в сусідніх селах: Очеретяному, Коритищі.
Кадомчани вимушено покидали домівки, бо вулиці рідного села стали ареною бойових дій. Важким і гірким було визволення села від ворогів, не одна сільська хата спалахнула, як смолоскип. Радянські воїни двічі намагалися визволити село, та на заваді щоразу ставала зручна стратегічна оборонна точка гітлерівців – дзвіниця сільської церкви. Та все ж звільнення прийшло! 29 січня 1944 року воїни 337-ї дивізії 1127 стрілецького полку розбили німецьку оборону і визволили від ворога наше село. Після звільнення села перше, що відновилося, – Богослужіння в Кадомському храмі Святого Миколая Чудотворця та почала діяти школа для найменших жителів села. Та не радувало це кадомчан, бо було голодно, тривожно та страшно.
Навесні1944 року в центрі села була викопана широка траншея, що стала братською могилою для тих, хто загинув, визволяючи наше село від ворогів. Їх, убитих на підступах до населеного пункту, на полях та околицях, звозили до однієї спільної могили.
…Загиблих від «коричневої чуми» присутні на заході вшанували хвилиною мовчання.
81 рік тому наші герої-односельчани вистояли, зберегли наші села, здобули перемогу. Нині вже їхні онуки захищають Україну від рашиського ворога. Щиро віримо, що на нашу землю прийде ще одне Визволення. Ми повернемо всі окуповані росією території, відбудуємо кожне знищене місто, село, школи, лікарні, заколоситься жито та пшениця на розмінованих полях, і ми всією великою, незламною родиною – Україною будемо святкувати найжаданіше для кожного свято – Визволення від російської агресії. Дякуємо всім, хто стоїть на обороні нашої країни!
Валентина СМАЛЬЦЕР
***
У Кадомському сільському краєзнавчому музеї відбулася тематична екскурсія, приурочена Дню визволення села Кадомка від нацистських загарбників у Другій світовій війні. І зараз, коли наші воїни-захисники борються за незалежність нашої країни, віддаючи за це найцінніше – життя, ми схиляємо голови в пошані за кожного живого та вічно пам’ятатимемо загиблих...
Ніколи не пробачимо... Пам'ять – вона вічна ...







