А+ Збільшити шрифт

А- Зменшити шрифт

Заборона використання ГМО в насінні сільськогосподарських культур

опубліковано: 28 березня 2024 оновлено: 18 липня 2024

Відповідно до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 15.02.2016 року №45 “Про затвердження положень про територіальні органи Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів” на  Головне управління Держпродспоживслужби  в Київській області покладено завдання здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням заходів біологічної й генетичної безпеки щодо сільськогосподарських культур при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритих системах на підприємствах, в установах і організаціях агропромислового комплексу незалежно від їхнього підпорядкування і форм власності.

Отже, відділ контролю в насінництві, розсадництві  та якості зерна, що є структурним підрозділом   Управління контролю у сфері насінництва та розсадництва, карантину та захисту рослин  Головного  управління Держпродспоживслужби в Київській області, в межах своїх повноважень повідомляє суб’єктів господарювання, що для запобігання використанню незареєстрованих генетично модифікованих організмів у відкритих системах перед придбанням насіння та садивного матеріалу сільськогосподарських рослин слід обов’язково перевірити в “Державному реєстрі сортів рослин, придатних до поширення в Україні” наявність сорту, запропонованого до реалізації. Також варто перевірити наявність та чинність сертифікатів, що засвідчують сортові й посівні якості насіння та сортові й товарні якості садивного матеріалу. Звірити дані, вказані у супровідних документах, з відомостями, нанесеними на етикетках, якими марковано пакування з насінням. Це дає змогу певною мірою пересвідчитись, що насіння, яке ви купуєте, не є генетично модифікованим.  Наявність генетично модифікованих організмів у складі насіння можливо перевірити шляхом відбору проб від партій насіння та подальшої їхньої перевірки в лабораторіях, акредитованих на визначення наявності або відсутності ГМО. Відбір проб проводять згідно з “Методичними рекомендаціями щодо відбору проб насіння, зерна та рослин для визначення наявності генетично модифікованих організмів під час здійснення заходів нагляду (контролю) у сферах зерноведення, рослинництва, насінництва й розсадництва, охорони прав на сорти рослин та ГМО у відкритих системах”, що були розглянуті та схвалені на засіданні науково-методичної ради Держпродспоживслужби України 4 жовтня 2019 року. Ці рекомендації поширюються на призначене для сівби насіння, зерно, рослини сільськогосподарських культур та встановлюють вимоги до здійснення відбору проб насіння, зерна та рослин для оцінки наявності генетично модифікованих організмів. Пробу відбирають із метою забезпечення статистично достовірного результату проведення оцінки наявності генетично модифікованих організмів у насінні, зерні, рослинах. Правильний відбір проби та її підготовка до аналізу є обов´язковими умовами для отримання точних результатів якісної та кількісної оцінки вмісту ГМО в насінні, зерні, рослинах.  Відбір зразків насіння, зерна здійснюється на підставі письмового вмотивованого рішення керівника органу державного нагляду (контролю) згідно з Законом України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”. 

Нагадуємо, що насіння й садивний матеріал, які вироблені із застосуванням генетично модифікованих організмів, а також ввезені в Україну без їхньої державної реєстрації, крім проведення державної апробації (випробувань) ГМО у відкритих системах, підлягають утилізації, знищенню та знешкодженню.

Дмитро ІВАШКО, головний спеціаліст відділу   контролю

у сфері  насінництва, розсадництва та якості зерна