А+ Збільшити шрифт

А- Зменшити шрифт

ЩО ТАКЕ УСИНОВЛЕННЯ?

опубліковано: 25 лютого 2025 оновлено: 12 травня 2025

Усиновлення — це родина для дитини назавжди. 

Усиновлена дитина стає частиною нової сім’ї на правах народженої, з рівними правами та обов’язками, як і у біологічних дітей.

Сімейне середовище — це саме те місце, яке створює у дитини відчуття безпеки, довіри та любові.

Це єдина форма виховання, яка гарантує дитині стійку та постійну сімейну підтримку.

Куди звертатись, щоб усиновити?

Для того, щоб розпочати процес усиновлення, слід звертатися до служби у справах дітей за місцем вашого постійного проживання. Фахівці та фахівчині служби допоможуть розібратися в нюансах сімейного виховання, розкажуть про можливості стати усиновлювачами, опрацюють заяву та перевірять документи й житлові умови.

Шлях усиновлення

Підготовка

Ви не знайдете інформації про цей етап у жодній офіційній інструкції чи нормативно-правовому акті. Щодо нього немає жодних законодавчих вимог. Але пройти його однозначно рекомендують фахівці та фахівчині у сфері усиновлення та ті, хто вже подолали цей шлях усиновлення дитини.

Підготовка — це перший крок на шляху усиновлення, відповідальний та дбайливо спланований. Цей етап можна порівняти з підготовкою до біологічного батьківства: насамперед пара консультується з профільними медичними спеціалістами, у більшості випадків — відмовляються від шкідливих звичок, обговорюють плани щодо виховання дитини та догляду за нею. До процесу усиновлення варто підійти настільки ж відповідально. Єдине — розпочати необхідно з консультації із соціальними працівниками/-цями, а не медичним.

Запит на усиновлення

Етап подання запиту на усиновлення — це процедура, під час якої ви подаєте заяву про бажання стати на облік кандидатів в усиновлювачі, виражаючи своє прагнення та готовність прийняти на виховання дитину.

Оцінка кандидата

Етап оцінки кандидата — це скрупульозний та надзвичайно важливий етап процедури усиновлення, який вимагає ретельної підготовки для її успішного проходження.

На цьому етапі ви будете взаємодіяти з двома державними органами: службою у справах дітей (юридична перевірка кандидатів, постановка на облік) та центром соціальних служб (навчання кандидатів, психологічна підготовка).

Взаємодобір дитини та родини

На цьому етапі відбувається взаємодобір родини і дитини/дітей. Цей процес може бути тривалим і вимагає терпіння, уважності та проактивності. Служба у справах дітей, на обліку якої ви перебуваєте, надає інформацію про дітей, які є на обліку такої служби. Наразі родини потрібні переважно для підлітків, дітей з інвалідністю, братиків та сестричок. Маленьких дітей, які підлягають усиновленню, достатньо мало: наразі в Україні менше 10% дітей — ті, кому до шести років.

Не обов'язково чекати, доки фахівці служби у справах дітей нададуть інформацію — ви можете самостійно промоніторити онлайн-ресурси, на яких є дані про дітей, які потребують сімейного виховання.

Діти, евакуйовані за кордон

1 червня 2023 року в Україні з'явилась можливість усиновлювати дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які через війну були евакуйовані з інституційних закладів за кордон. Це рішення Уряду дозволяє дітям знайти люблячу родину, незважаючи на те, що вони тимчасово перебувають в іншій країні.

Нововведення спрощує процес для українських родин і дозволяє частину процедури пройти онлайн. Проте особиста зустріч із дитиною все одно є обов'язковою — майбутні батьки або хоча б один із них мають поїхати до дитини.

Завершення юридичного процесу

На завершальному етапі усиновлення ви отримуєте висновок про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини.

Цей висновок формується на підставі всієї інформації, зібраної протягом процесу усиновлення, включаючи зустрічі, розмови, інтерв'ю та документацію. Висновок про доцільність усиновлення готує служба у справах дітей за місцем проживання дитини та підписує голова районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення) ради.

Адаптація

Після завершення юридичної процедури усиновлення розпочинається не менш важливий процес — адаптація дитини вдома. До цього вас готують під час навчання. Це тривалий і складний процес, який вимагає від усиновлювачів терпіння і безумовного прийняття дитини.