Вашій увазі - інтерв’ю з начальником Кагарлицького управління Обухівської філії Київського обласного центру зайнятості Світланою Нагірною, в якому вона розповідає про ключові напрямки діяльності Служби зайнятості за останній рік, а також про те, які зміни у 2024 році будуть у програмах, спрямованих на підтримку роботодавців, безробітних, військовослужбовців та осіб з інвалідністю.


Ваучери, гранти та компенсації: як служба зайнятості в Кагарлику працює в умовах воєнного стану – Кагарлик.City

Світлана Нагірна - начальник Кагарлицького управління Обухівської філії Київського обласного центру зайнятості

«Армія відновлення» на Кагарличчині: до проєкту залучено 429 осіб

- Світлано Миколаївно, пропоную почати розмову зі статистики. Скільки у 2023 році за сприяння вашого ЦЗ було працевлаштовано жителів Кагарлицької громади та як активно безробітні беруть участь в оновлених суспільно корисних роботах?

- Так, за минулий рік по Кагарлицькій громаді 60 роботодавців подали інформацію про 357 наявних у них вакансій. Що ж стосується загальної кількості працевлаштованих безробітних, то їх у нас 257. Як ви правильно підмітили, в умовах війни все більше людей, які перебувають у нас на обліку, виявляють бажання брати участь у суспільно корисних роботах.

“Армія відновлення” - це проєкт, який був запущений Урядом для того, щоб фінансово підтримати людей, які тимчасово втратили роботу. Ми надаємо їм можливість долучитись до виконання суспільно корисних робіт та отримувати за це оплату від держави у розмірі мінімальної зарплати. За минулий рік у рамках цього проєкту було залучено 429 осіб з нашої громади. Вони трудилися не лише в Кагарлику, а й у селах. На оплату їхньої праці ми перерахували 2 млн 516 тис. 834 грн.

«Упродовж минулого року було працевлаштовано 257 безробітних»
 

Окрім цього у службі зайнятості впроваджені та діють й інші програми, зокрема, спрямовані на фінансову підтримку роботодавців, відповідно до яких ті отримують певні пільги за працевлаштування деяких категорій осіб.

Допомагаємо роботодавцям

- Про які саме компенсації йде мова?

- Роботодавці можуть отримати за працевлаштування людей, які перебували в статусі безробітного понад 1 місяць, 50% фактичних витрат на оплату праці, але не більше розміру мінімальної зарплати і за умови, що це або учасники бойових дій, або особи з інвалідністю, або ж громадяни, яким до настання права на пенсію за віком залишилося не більше 5 років.

Також ми надаємо роботодавцям 50% компенсації мінімальної заробітної плати за працевлаштування безробітної молоді віком до 25 років, які сумарно мають страховий стаж не більше 12 місяців; віком до 35 років - на перше робоче місце, а також звільнених зі строкової служби - на перше робоче місце.

Надаємо роботодавцям і компенсацію єдиного внеску за працевлаштування на нові робочі місця. 

Під час прийому безробітнихПід час прийому безробітних. Фото Олексія Адаменка

Особлива увага - працевлаштуванню колишніх військовослужбовців та ВПО

- Які конкретні заходи з професійної адаптації та навчання ви проводите для колишніх воїнів та членів їхніх родин?

- Це, передусім, ваучер на навчання – документ, який може змінити життя та допомогти у працевлаштуванні; гранти на створення чи розвиток власного бізнесу як мотивація до руху вперед; професійне навчання в закладах професійно-технічної освіти служби зайнятості, і, як я вже говорила, компенсація роботодавцям за облаштування робочих місць працевлаштованих осіб з інвалідністю.

Щоб інформувати військовослужбовців про послуги та можливості Служби зайнятості, наші фахівці проводять заходи організаційного та практичного характеру, серед яких робочі зустрічі з представниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

- Чи змінився Порядок надання компенсацій роботодавцям за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб, які зазнали наслідків бойових дій під час воєнного стану?

- Так. Зокрема, загальну тривалість надання компенсації збільшено до 3 місяців за працевлаштування ВПО, а до 6 місяців - за працевлаштування ВПО з-поміж осіб з інвалідністю.
Загалом розмір компенсації залежить від розміру мінімальної заробітної плати, яка з 1 січня цього року зросла до 7100 грн, а з квітня становитиме 8 000 грн. Таким чином, із 2024 року роботодавець отримав право на компенсацію до 24 тис. грн за кожну працевлаштовану внутрішньо переміщену особу і до 48 тис. грн - за кожну працевлаштовану внутрішньо переміщену особу з інвалідністю.

«У 2023 році ми компенсували витрати на оплату праці за працевлаштування 83-х внутрішньо переміщених осіб», - Світлана Нагірна

У 2024 році продовжить діяти і програма з надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу. Торік у нашій громаді було 7 таких грантоотримувачів.

31 житель громади отримав ваучер на навчання

- Наскільки великим є перелік професій та спеціальностей, за якими надаються фінансові ваучери на навчання?

- Ваучер - це фінансова допомога в розмірі до 30280 грн для навчання або підвищення професійного рівня за однією із 70 професій та спеціальностей. Їхній перелік офіційно затверджений, і з ним можна ознайомитися на сайті Державної служби зайнятості.

Всього по Кагарлицькій громаді за минулий рік такі ваучери отримала 31 особа віком старше 45 років. За допомогою ваучера на навчання освоювали спеціальності та професії: психолог, медсестринство, комп’ютерна інженерія, дошкільна освіта, кухар, кондитер, електрогазозварник.

Допомога від держави за нові робочі місця для інвалідів

- Які ще зміни в розмірах виплат відбулися цього року?

- З 1 січня набрати чинності нові норми компенсації за облаштування робочого місця для людей з інвалідністю І та II груп: до 106,5 тис. грн - для особи з інвалідністю І групи і до 71 тис. грн для особи з інвалідністю II групи. Компенсуються фактичні витрати за придбання меблів, поручнів та брусів, підйомних платформ для робочих місць тощо.

До речі, нещодавно один роботодавець вже отримав від нас компенсацію у розмірі 67 тисяч гривень на облаштування робочого місця інваліду другої групи.

Сподіваюся, що зусилля Служби зайнятості допоможуть не лише зменшити безробіття, а й вплинуть на створення більш сприятливих умов для працевлаштування ветеранів, людей з інвалідністю та інших груп населення.

Ми чудово розуміємо, що ефективність і успіх усіх наших програм залежать від поєднання зусиль усіх сторін: влади, бізнесу, громадян та соціальних служб. Нам важливо продовжувати спільно досліджувати та впроваджувати нові стратегії, щоб забезпечити сталий розвиток у сфері зайнятості та соціальної інтеграції.

Олексій Адаменкожурналіст Кагарлик.City