А+ Збільшити шрифт

А- Зменшити шрифт

ЩЕ РАЗ ПРО ПЕНСІЇ, СУБСИДІЇ, ДОБРОВІЛЬНІ ПЛАТЕЖІ ТА ПІЛЬГИ

опубліковано: 22 жовтня 2023 оновлено: 17 липня 2024

Відділ  обслуговування громадян № 10 (сервісний центр)  ГУ ПФУ у Київській області інформує:

 Яким чином можна звернутися до ПФУ для оформлення субсидії?

Друзі, у зв'язку з тим, що перед початком опалювального сезону традиційно отримуємо питання щодо того, як і куди звернутися для оформлення житлової субсидії, нагадуємо декілька основних моментів:

Звернутися до Пенсійного фонду України можна кількома способами:

-          найзручнішою для багатьох є опція подання документів через веб-портал електронних послуг, мобільний додаток ПФУ або через Портал Дія, оскільки у такому разі вам не потрібно особисто відвідувати сервісний центр ПФУ і не витрачати на це часу;

-          оскільки призначення субсидій здійснюється органами Пенсійного фонду за екстериторіальним принципом, кожен може звернутися за її призначенням до будь-якого сервісного центру фонду, без прив’язки до місця реєстрації, такий варіант прийнятний для літніх людей, які потребують експертної консультації та допомоги працівників ПФУ;

-          залишилася можливість звернення особисто до уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади та посадових осіб ЦНАПів, це також – максимальне наближення послуги до людини;

-          крім того, звернення до Пенсійного фонду України можна направити поштою, як варіант віддаленої форми звернення. 

“Пенсійний калькулятор” - розрахуй власноруч свою майбутню пенсію!

Прорахувати свою майбутню пенсію можливо у себе вдома та у зручний час, лише зареєструвавшись на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України https://portal.pfu.gov.ua.

Користувачу, що зареєструвався на порталі за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП), банківської карти (ID.GOV.UA), токена або Дія.Підпис, надається інформація з Реєстру застрахованих осіб щодо його персональних даних (ПІБ, дата народження, стать) та даних його трудової діяльності згідно системи персоніфікованого обліку ПФУ.

При цьому користувач має можливість визначити умови розрахунку пенсії, а саме:

-          обрати алгоритм розрахунку – як за введеними даними, так і з урахуванням стажу, який буде набуто на дату настання пенсійного віку;

-          виконати розрахунок пенсії (кнопка “Зберегти та розрахувати”).

В результаті проведення розрахунку пенсії користувачу буде надано на перегляд:

-          розмір пенсії з урахуванням страхового стажу на дату розрахунку;

-          протокол розрахунку.

Кількість разів щодо модифікації вхідних даних та проведення розрахунку пенсії не обмежена.

ВАЖЛИВО! Даний сервіс призначений виключно для створення прогнозного розрахунку розміру пенсії за даними, що міститься в електронних реєстрах Пенсійного фонду України та даними, самостійно введеними користувачем за такими умовами:

-          розрахунок проводиться для пенсій за віком відповідно до положень Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” в редакції, чинній на момент проведення розрахунку;

-          для визначення коефіцієнту заробітної плати застосовується показник середньої заробітної плати, що був би застосований при призначенні пенсії на момент проведення розрахунку. Саме тому розрахунок розміру пенсії в короткостроковій перспективі буде більш точним;

-          сервіс не здійснює припущень щодо рівнів зростання середньої заробітної плати в Україні у наступні роки або рівня інфляції і дозволяє оцінити прогнозний розмір пенсії в умовах і “цінах” на момент проведення розрахунку.

Використовуючи даний сервіс, користувач погоджується з тим, що проведений прогнозний розрахунок пенсії має інформаційний характер та не створює обов’язку територіальним органам Пенсійного фонду призначити пенсію в розрахованому за допомогою даного сервісу прогнозному розмірі

Крім розміру майбутньої пенсії, “Пенсійний калькулятор” дає змогу прорахувати наявний страховий стаж людини (при введені всіх необхідних даних про трудову діяльність до 01.01.2004) та дозволяє визначити ймовірний вік виходу на пенсію з урахуванням можливо набутого стажу (тобто 60, 63 чи 65 років). 

Кому потрібно звертатися для оформлення субсидії до Пенсійного фонду?

Нагадуємо, що тим, хто отримував житлову субсидію протягом неопалювального сезону, у жовтні автоматично буде проведено розрахунок субсидії на опалювальний сезон.

Громадянам, які вже є отримувачами житлової субсидії або яким у літній період було призначено нульову субсидію, додатково звертатися по виплату не потрібно.

А от якщо у вас відбулись суттєві зміни в майновому стані або складі родини або Ви перемістилися в межах України і стали ВПО, – необхідно подати до Пенсійного фонду новий пакет документів: заяву про призначення та надання житлової субсидії і декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням допомоги.

Іноді можуть знадобитись копії документів, що засвідчують особливі обставини. Наприклад, довідка ВПО, договір оренди житлового приміщення, акт обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства та ін.

Тим громадянам, які ніколи не отримували субсидію і звертаються за її призначенням вперше, – відповідно також необхідно буде звернутись до ПФУ. 

Хто має право на оформлення житлової субсидії?

Перед початком опалювального сезону нагадуємо, що людям, дохід яких не дозволяє самостійно платити за житлово-комунальні послуги, держава може надати допомогу у вигляді житлової субсидії.

Право отримати субсидію мають як громадяни України, так і іноземці чи особи без громадянства, що законно перебувають на території України та проживають у багатоквартирних або приватних будинках.

Отримати житлову субсидію можуть сім'ї, у яких плата за житлово-комунальні послуги більше визначеного для них обов’язкового платежу.

Цей платіж обчислюється індивідуально, за єдиною формулою, і залежить виключно від розміру середньомісячного сукупного доходу домогосподарства на одну особу. Інфографіку про те, як визначається розмір обов'язкового платежу – додаємо.

Тож, якщо сума усіх платіжок вища за обов’язковий платіж, ви потенційно можете отримати субсидію.

Водночас, крім матеріального, ще буде додатково проаналізовано ваш майновий стан (наявність кількох квартир, дороговартісних автомобілів, депозитів тощо)

Нагадуємо, що цього літа для забезпечення житловими субсидіями найбільш вразливих верств населення:

-          спрощено критерії їх отримання для прийомних та багатодітних сімей, сімей, у яких на початок місяця, з якого призначається субсидія, проживають троє і більше дітей, а також сімей, до складу яких входить особа з інвалідністю. Так, при призначенні субсидії не враховуватиметься наявність в таких родин автівок, які є не предметом розкоші, а життєво необхідною річчю;

-          встановлено соціально справедливий підхід щодо невраховування до сукупного доходу домогосподарств доходи членів сімей, які перебувають за кордоном понад 60 днів. 

Чи буде враховано в заробіток для обчислення пенсії виплачену матеріальну допомогу на оздоровлення?

Так, буде враховано.

Згідно зі статтею 41 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” в заробітну плату (дохід) для обчислення пенсії враховуються суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом (01.01.2004), з яких було фактично нараховано (обчислено) та сплачено страхові внески.

Важливо!

Суми виплат (доходу) враховуються в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати, з якої сплачуються внески: 15 мінімальних заробітних плат. Станом на 2023 рік ця величина становить 100 500 грн (15 х 6 700 грн). 

Чи враховуються для призначення пенсії дані нотаріально завіреної копії трудової книжки?

Документи про стаж (зокрема, трудова книжка), вік та заробітну плату для призначення пенсії подаються тільки в оригіналах (пункт 2.23. Постанови правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"). 

Субсидію на опалювальний сезон продовжать автоматично

З 1 жовтня в Україні житлову субсидію буде розраховано на опалювальний період 2023-2024 років. Про що варто знати субсидіантам?

Домогосподарствам, яким було визначено право на житлову субсидію у вересні 2023 року, у тому числі тим у кого розмір житлової субсидії становив 0,00 грн, органами Пенсійного фонду України у жовтні буде проведено розрахунок розміру житлової субсидії на опалювальний сезон без необхідності звертатись за нею.

Право таких домогосподарств на отримання житлової субсидії не переглядається, воно визначено в травні 2023 року на період до квітня 2024 року включно.

Які доходи враховуються

Для проведення розрахунку житлової субсидії на опалювальний період доходи враховуються за І – ІІ квартали 2023 року відповідно до норм Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї (домогосподарства) для всіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 632. 

При цьому при розрахунку житлової субсидії на опалювальний період (з жовтня) розмір пенсійної виплати (як дохід) враховується за серпень 2023 року. 

 Субсидія за жовтень: 15 днів без опалення та 16 днів з опаленням

Розмір житлової субсидії за жовтень обчислюється з урахуванням тривалості опалювального періоду з 16  жовтня. Тобто послуга з опалення житлового приміщення розраховується на 16 днів незалежно від кількості днів, протягом яких ця послуга фактично надається.

 Якщо раніше субсидію не одержували

Якщо громадяни, які не отримували житлову субсидію влітку або яким було відмовлено у її призначенні на неопалювальний період, звернуться за її призначенням у період по 30 листопада 2023 року, житлову субсидію буде призначено з жовтня 2023 року.

 Довідково

Умови призначення житлових субсидій та порядок їх надання визначено Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (зі змінами). 

Деякі нюанси призначення субсидії

Чи призначать субсидію на неопалювальний період, якщо один з членів домогосподарства в період, за який беруться доходи (І-ІІ квартал 2023 року), знаходився на обліку в центрі зайнятості?

Так, призначать.

Якщо громадянин протягом періоду, за який під час призначення житлової субсидії враховуються доходи, не менше місяця був зареєстрований у Державній службі зайнятості як безробітний, житлову субсидію на домогосподарство буде призначено (підпункт 3 пункту 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848). 

Як вплине продаж майна на суму понад 100 тисяч гривень (планується у листопаді-грудні цього року) при призначенні субсидії на опалювальний сезон 2023-2024 років?

Для призначення житлової субсидії на опалювальний період з жовтня 2023 року враховуються доходи домогосподарства, отримані у І-ІІ кварталах 2023 року.

Доходи за листопад-грудень 2023-го року будуть враховуватися при призначенні житлової субсидії в травні 2024 року (пункт 14 Положення про порядок призначення житлової субсидії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 N°848 “Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива”). 

Послуги, на які надається житлова субсидія

Відповідно до пункту 1 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848, житлова субсидія надається на такі послуги:

-          управління багатоквартирним будинком;

-          постачання та розподілу природного газу;

-          постачання та розподілу електричної енергії,

-          постачання теплової енергії;

-          постачання гарячої води;

-          централізоване водопостачання;

-          централізоване водовідведення;

-          поводження з побутовими відходами;

-          витрати на оплату абонентського обслуговування за комунальними послугами;

-          витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (за умови використання в житловому приміщенні пічного опалення). 

Добровільні платежі

Якщо у серпні здійснено три платежі добровільного внеску з поміткою за серпень, вересень, жовтень (кожен по 1474 грн), чому в особистому кабінеті відображається стаж лише за серпень?

Суми сплачених страхових внесків в межах максимальної величини (22 110 грн за місяць, тобто 22% від 15 мінімальних зарплат) зараховуються за той місяць, у якому надійшли на рахунок Пенсійного фонду України.

Тобто, якщо в одному місяці тричі було сплачено добровільний внесок і три платежі надійшли на рахунок Фонду в цьому місяці, то всі кошти буде зараховано як сплата внеску саме за цей місяць (у даному випадку – серпень). Врахування примітки, зробленої платником при сплаті добровільного внеску до кожного платежу (за серпень, вересень, жовтень), не передбачено.

Тож, за наведених обставин, до страхового стажу враховано лише один місяць – серпень. 

Субсидія та пільга: що спільного та в чому різниця?

Чимало громадян плутають такі поняття як “житлова субсидія” та “пільга на житлово-комунальні послуги” і навіть часто вважають, що це різні назви однієї і тієї ж виплати.

Це не зовсім так.

Дійсно, спільним є те, що це допомога, яка надається державою на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Однак, житлова субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово- комунальних послуг та пільга на оплату житлово-комунальних послуг – це два різних види виплат.

Житлова субсидія – це допомога від держави тим родинам, доходи яких не дозволять їм самотужки сплатити в повному обсязі кошти за спожиті житлово-комунальні послуги. Тобто, це допомога, яка залежить виключно від майнового та матеріального стану домогосподарства: маєш низький дохід – можеш отримувати житлову субсидію. 

Умови призначення житлових субсидій та порядок їх надання визначено в Положенні про порядок призначення житлових субсидій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848.

Пільга – встановлена законодавством перевага, що надається визначеним категоріям осіб. Наприклад, це ветерани війни, члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, Захисників та Захисниць України, постраждалі від аварії на Чорнобильській АЕС, діти війни, багатодітні сім’ї та ін. 

При цьому пільга на оплату житлово-комунальних послуг (залежно від категорії отримувачів) може надаватися як без урахування доходів, так і з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї.

Механізм реалізації права на отримання пільг з оплати житлово-комунальних послуг визначається Порядком надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373.

Важливо!

За наявності одночасно права на субсидію і на пільгу надається один з видів допомоги. 

Які пільги на оплату комунальних послуг має вдова загиблого Захисника України?

Пільги, що надаються вдові загиблого Захисника України, визначено статтею 15 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

Однією з пільг є 50-відсоткова знижка на оплату житлово-комунальних послуг.

Пільга надається на такі послуги:

  • з управління багатоквартирним будинком;
  • з постачання та розподілу природного газу, електричної і теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами;
  • на оплату абонентського обслуговування для споживачів за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньо-будинкових систем про надання комунальних послуг, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об’єднання співвласників, житлово-будівельний (житловий) кооператив, та витрат на комунальні послуги в такому будинку;
  • на придбання твердого палива і скрапленого газу (за умови наявності в житловому приміщенні пічного опалення).

При розрахунках плати за опалення та користування житлом площа, на яку надається знижка, становить 21 кв. м на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку оплати, та додатково 10,5 кв. м на сім’ю.

Якщо ж вдова є непрацездатною і її сім’я складається лише з непрацездатних осіб, 50-відсоткова знижка за користування газом для опалювання житла надається на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. м на кожну особу, яка має право на знижку оплати, та 21 кв. м на сім’ю).

Важливо!

  • Пільга надається без урахування середньомісячного доходу.
  • Пільга щодо плати за житло, комунальні послуги та паливо надається незалежно від виду житла чи форми власності на нього.

За який період враховуються доходи для призначення житлової субсидії

Для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб враховується:

-          у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону – за III i IV квартали попереднього календарного року;

-          у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону – за І і ІІ квартали поточного календарного року;

-          у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону – за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії.

Важливо!

Житлова субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається виходячи з розміру доходу осіб за попередній календарний рік. 

Виплата пенсії за вислугу років

Я - колишній вчитель, отримую пенсію за вислугу років. Зараз влаштувалася в загальноосвітню школу на посаду асистента вчителя інклюзивного класу. Чи маю я право в період роботи на виплату пенсії?

Закон визначає обовʼязок пенсіонера повідомляти про факт свого працевлаштування або звільнення з роботи (стаття 16 Закону України "Про загальнообовʼязкове державне пенсійне страхування"), оскільки право на виплату пенсії/визначення її розміру в багатьох випадках повʼязано зі статусом пенсіонера – "працюючий / непрацюючий".

Зокрема, пенсія за вислугу років призначається при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.

У разі працевлаштування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата пенсії припиняється та поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи.

Водночас у Вашому випадку робота на посаді асистента вчителя в загальноосвітньому навчальному закладі не дає права на призначення пенсії за вислугу років. Відтак, в період роботи на зазначеній посаді призначена пенсія за вислугу років виплачується. 

Розрахунок субсидії при розлученні батьків

Якщо подружжя розлучилося, при призначенні житлової субсидії одному з батьків, котрий проживає з дитиною, доходи іншого з батьків дитини не враховуються (пункт 24 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848).