А+ Збільшити шрифт

А- Зменшити шрифт

ПРАВИЛА ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ

опубліковано: 21 вересня 2023 оновлено: 16 липня 2024

Обухівське  РУ ГУ ДСНС України у Київській області нагадує правила пожежної безпеки! 

НЕ ПРОВОКУЙ ПОЖЕЖІ В ЕКОСИСТЕМАХ!

Пожежі - найбільш масові і розповсюджені лиха: вони відбуваються практично в усіх районах нашої  країни, особливо влітку в лісах, на торф’яниках, полях, у житлових будівлях і на промислових підприємствах. Вогонь знищує будівлі і  споруди, дерева і тварин, зазнають каліцтв і гинуть люди.

Причинами виникнення пожеж у природних екосистемах можуть бути - кинутий недопалок або сірник, розведення вогнища і необережне поводження з ним, роботи у лісових районах (утилізація сміття, будівництво і т. д.), випалювання трави на лісових галявинах. У 90% випадків причина виникнення лісових пожеж - людина.

Аби уникнути подібного, слід пам'ятати, що розпалювати вогнища й застосовувати відкритий вогонь у лісі забороняється! За сухої погоди достатньо найменшої іскри, щоб спалахнуло велике полум'я, особливо у хвойному лісі. Забороняється розпалювати багаття на торфовищах, поблизу копиць сіна, скирт соломи. Пожежну небезпеку становлять і старі пні та сушняк.

Слід дуже пильно наглядати за дітьми, адже, користуючись свободою, вони можуть підпалити чагарник чи сушняк. Їхні пустощі з вогнем - дуже небезпечні.

Правила безпеки під час виникнення пожежі в природних екосистемах:

-   не панікуйте та не приймайте поспішних необдуманих рішень

-  не тікайте від полум`я, що швидко наближається, у протилежний від вогню бік, а долайте крайку вогню проти вітру, закривши голову і обличчя одягом

- з небезпечної зони, до якої наближається полум`я, виходьте швидко, перпендикулярно напряму поширення вогню

-  якщо втекти від пожежі неможливо, то вийдіть на відкриту місцевість або галявину, ввійдіть у водойму або накрийтесь мокрим одягом і дихайте повітрям, що над самою поверхнею землі, – воно тут менш задимлене, рот і ніс при цьому прикривайте одягом чи шматком будь-якої тканини

-  гасити полум`я невеликих низових пожеж можна, забиваючи його гілками листяних порід дерев, заливаючи водою, закидаючи вологим ґрунтом та затоптуючи ногами

-   під час гасіння пожежі не відходьте далеко від доріг та просік, не випускайте з виду інших учасників гасіння пожежі, підтримуйте з ними зв`язок за допомогою голосу

-   будьте обережні в місцях горіння високих дерев, вони можуть завалитися та травмувати вас

-  після виходу із осередку пожежі негайно поінформуйте місцеву пожежно-рятувальну службу за телефоном «101» про місце, масштаб та характер пожежі. 

Шановні громадяни! Якщо ви помітили загорання в лісах, на відкритих територіях, негайно телефонуйте за номером «101». 

Дотримання пожежної безпеки в осінньо-зимовий період

Щороку з настанням осінньо-зимового періоду збільшується кількість пожеж, травмування та загибель людей на них через елементарне недотримання та нехтування правилами пожежної безпеки при користуванні нагрівальними електро- і газовим приладами, а також при експлуатації пічного опалення.      

Обухівське РУ ГУ ДСНС України у Київській області звертаюся до населення Обухівщини з проханням в осінньо-зимовий період дотримуватися елементарних правил пожежної безпеки. Перш за все користуватися тільки справними та сертифікованими в Україні нагрівальними електроприладами. Не залишати їх без нагляду навіть на короткий час, обов’язково вимикати електроприлади на ніч та виходячи з дому. Не застосовувати в запобіжних електролічильниках саморобні плавкі вставки.                                                              

Ще одна велика помилка людей, причому всіх вікових категорій, - використання для обігріву приміщення печей для приготування їжі. Популярністю в цій справі користуються як електроплитки, так і газові плити. Наголошуємо: це суворо заборонено! У випадку з електроплитою може статися пожежа. Газова піч більш небезпечна: ймовірне отруєння газом та навіть вибух.    У разі виникнення пожежі треба одразу припинити подачу електроживлення. Після знеструмлення прилад можна накрити щільною ковдрою і таким чином загасити полум’я. Якщо електроприлад загорівся, його не можна гасити водою, адже вода добре проводить електричний струм. Забороняється тягнути за електричний шнур руками, а також чіпати оголені дроти.                                                                                                        

Перед початком опалювального сезону котельні, теплогенераторні й калориферні установки, печі та інші опалювальні прилади мають бути старанно перевірені й відремонтовані. Очищення димоходів та печей від сажі потрібно протягом усього опалювального сезону. На горищах усі димові труби і стіни, в яких проходять димові канали, повинні бути підштукатурені та побілені.

Дотримуйтесь правил пожежної безпеки при користуванні пічним опаленням!

Очищення димоходів та печей від сажі потрібно проводити перед початком, а також протягом усього опалювального сезону, а саме:

- опалювальних печей періодичної дії на твердому та рідкому паливі - не рідше одного разу на три місяця;

- печей та осередків вогню безперервної дії - не рідше одного разу на два місяця;

- кухонних плит та кип'ятильників - один раз на місяць.

Згідно правил пожежної безпеки в Україні:

- печі та ін. опалювальні прилади повинні мати протипожежні розділки від горючих конструкцій, що відповідають вимогам будівельних норм;

- підлога з горючих матеріалів повинна захищатися металевим листом розміром 0,7x0,5 м, що розташовується своїм довгим боком вздовж печі;

- на горищах усі димові труби і стіни, в яких проходять димові канали, повинні бути проштукатурені та побілені;

- димові труби будівель з покрівлями з горючих матеріалів повинні бути обладнані надійними іскрогасниками;

-попіл і шлак, які вигрібають з топки, необхідно заливати водою та виносити в місця, спеціально для цього відведені. Не дозволяється висипати їх поблизу будівель;

- улаштування тимчасових печей (буржуйок) у приміщеннях не дозволяється.

Під час експлуатації пічного опалення не допускається:

-залишати печі, які топляться, без догляду або доручати нагляд за ними дітям;

- користуватися печами й осередками вогню, які мають тріщини;

- розміщати паливо й інші горючі речовини безпосередньо перед топковим отвором;

- зберігати незагашені вуглини та золу в металевому посуді, встановленому на дерев'яній підлозі або горючій підставці;

- сушити й складати на печах одяг, дрова, інші горючі предмети та матеріали;

- застосовувати для розпалювання печей легкозапалювальні та горючі речовини;

- використовувати для топлення дрова, довжина яких перевищує розміри топки; здійснювати топлення печей з відкритими дверцятами топки;

- закріплювати на димових трубах антени телевізорів, радіоприймачів тощо.

Для попередження виникнення пожеж Обухівське РУ ГУ ДСНС України у Київській області радить не використовувати саморобні обігрівачі. Не можна залишати опалювальні прилади без нагляду, навіть на короткий термін.

Нагрівальні частини електронагрівальних приладів мають бути захищені від зіткнення з горючими матеріалами, а самі прилади встановлені на поверхні з негорючого матеріалу. Якщо ж електроприлад загорівся, ні в якому разі не гасіть його водою, адже вода добре проводить електричний струм. Відключіть прилад від електричного живлення (наприклад, виверніть електропробки) та повідомте до служби порятунку «101».

Обухівське РУ ГУ ДСНС України у Київській області звертається  до батьків з проханням не залишати дітей без нагляду дорослих! Не допускайте трагедії у вашій родині! Розповідайте своїм дітям про небезпеку гри з вогнем, навчайте їх правилам пожежної безпеки! Обмежте користування дітей газовими та електричними приладами! Зберігайте сірники та запальнички в недоступних для дітей місцях! Шановні батьки, життя дітей у ваших руках! 

Правила протипожежної безпеки для дітей

ПАМ'ЯТКА

Щоб не сталося пожежі:

1. Ніколи й ніде не грайте із сірниками й запальничками.

2. Самостійно не запалюйте газову плиту, а в сільському будинку не намагайтеся розтоплювати піч.

3. Не залишайте без догляду ввімкнені праску або чайник.

4. Не грайте з бензином, гасом й іншими рідинами, які можуть спалахнути.

5. У лісі не розпалюйте багаття без дорослих.

ПАМ'ЯТКА

про правила поводження учнів у разі загрози пожежі

Пожежа у квартирі

-         повідомите службу порятунку.

-         виведіть на вулицю дітей і літніх людей.

-         спробуйте водою (з водопроводу, від внутрішніх пожежних кранів), пральним порошком, щільною тканиною тощо загасити пожежу.

-         вимкніть електроавтомати (па щитку на сходовій площадці), зачинивши за собою двері.

-         під час виходу з квартири захистіть очі й органи дихання від диму респіратором, ватно-марлевою пов'язкою, змоченими водою шматком тканини або рушником.

-         рухайтеся, пригнувшись або поповзом (унизу диму менше).

-         накрийте голову й тіло мокрою тканиною.

-         за неможливості вибігти сходовими маршами, використайте балконні сходи; якщо їх немає, вийдіть на балкон, зачинивши щільно за собою двері, і кричіть: «Пожежа!».

-         за можливості вкажіть пожежним місце пожежі.

Правила поводження під час пожежі

 1. Правила пожежної безпеки у вашому домі

Пожежа - це завжди лихо. Проте не всі знають елементарні правила поведінки у випадку пожежі. І навіть знайоме з дитинства - «телефонуйте 101» - у паніці забувається. Ось декілька найпростіших порад, які допоможуть вам у складній ситуації.

Головне правило - ніколи не панікувати!

2. Що робити в разі виявлення загоряння або пожежі

- сповістити про це за телефоном 101, указавши точну адресу, поверх і характер загоряння;

- негайно повідомити про те, що трапилося, сусідам;

- за можливістю падати допомогу хворим і літнім людям, знеструмити квартиру;

- зачинити вікна й двері, щоб не роздмухувати полум'я;

- якщо можливо, потрібно вийти з квартири й зачинити за собою двері;

- за сильної задимленості пересуватися рачки або поповзом;

- під час проходження через приміщення, яке горить, зняти легкозаймистий одяг і одяг, що плавиться, облитися водою, накритися мокрою ковдрою, віддихатися, затримати подих, залишити приміщення бігцем;

- якщо немає можливості покинути квартиру через сходову площадку, то потрібно використати балконні пожежні сходи, а за їх відсутності вийти па балкон або лоджію і кликати на допомогу!

Щоб уникнути пожежі, не можна:

- залишати в будинку, особливо де є діти, легкозаймисті предмети;

- залишати без догляду запалені газові плити й електричні чайники, інші електричні прилади, що правлять для приготування їжі й кип'ятіння води;

- використовувати зношені, перебиті й саморобні електроподовжувачі;

- навантажувати на одну розетку кілька електричних приладів, сумарна потужність яких перевищує 1,5 кіловата;

- застосовувати в електропробках і запобіжниках саморобні дротові «жучки»;

- використовувати в пластикових лампах й абажурах електролампочки більшої, ніж зазначено в технічному паспорті, потужності;

-         накривати чи обгортати електролампи газетами або тканиною;

-          розташовувати нагрівальні прилади поблизу штор, накидок, розвішаного одягу, стін, обклеєних шпалерами тощо;

-          палити в ліжку;

-          сушити білизну, розігрівати мастики, побутову хімію над вогнем або з будь-якою іншою метою використовувати у квартирі відкритий вогонь;

-         захаращувати пожежні виходи;

-         замикати пожежні двері й люки в лоджіях і на балконах верхніх поверхів;

-         користуватися під час пожежі ліфтом;

-         спускатися у під'їзді, тримаючись за сходові поруччя;

-         заходити в приміщення, що горить, якщо немає можливості проскочити його за кілька десятків секунд.

Правила поводження під час пожежі

Кілька правил безпечного поводження у випадку пожежі.

Якщо пожежа виникла вночі, і ви прокинулися від запаху диму, у жодному разі не залишайтеся в ліжку. Підводитися з нього, як звичайно, не можна, потрібно скотитися па підлогу. Дим, у якому містяться отруйні речовини, піднімається вгору.

Якщо ви сядете на ліжко, то вдихнете його й можете отруїтися, урятуватися вже буде важко. Тому необхідно опуститися нижче границі диму.

Запам'ятайте: задимленим приміщенням пересуватися треба рачки або поповзом (щоб не втратити орієнтацію). Потрібно доповзти до дверей. Але відразу відчиняти їх не треба, оскільки в сусідній кімнаті (або на сходовій площадці) може бути основне місце загоряння. Обережно, тильною стороною долоні доторкніться до дверей і ручки. Якщо поверхня тепла, а ручка гаряча — це тривожні ознаки: за стіною бушує пожежа. Якщо ж ні, обережно відчиніть двері, але не розчиняйте навстіж. Бо тоді утвориться сильний приплив повітря, і якщо в кімнаті все таки є загоряння, нехай навіть невелике, це може призвести до спалаху полум'я.

Переконавшись, що шлях вільний — пожежі немає, перебирайтеся до наступної кімнати, але не забудьте зачинити за собою двері. Дотримуючи всіх застережних заходів (рухатися тільки поповзом або рачки, щоразу зачиняючи двері), спробуйте дістатися до виходу. По дорозі розбудіть усіх, хто є у квартирі, маленьким дітям, літнім або хворим допоможіть покинути квартиру, що горить.

Вибравшись із неї, негайно зателефонуйте в пожежну охорону за Єдиним телефоном порятунку - «101». Диспетчерові потрібно чітко назвати вулицю, номер будинку, поверх, де відбулася пожежа. Необхідно пояснити, що горить - квартира, горище, підвал, коридор тощо.

Якщо в будинку є кодовий замок, назвіть помер коду. Організуйте зустріч пожежних і покажіть їм найкоротший шлях до будинку. Це прискорить їхнє прибуття до місця події, особливо, коли будинок розташований не на самій вулиці, а в глибині забудови.

Якщо телефону в кімнаті немає, а шлях відрізаний, тоді підповзіть до вікна, зробіть глибокий вдих, затримайте подих, підведіться, швидко розкрийте вікно й знову присядьте навпочіпки (пам'ятайте про отруєння димом!). Не відкривайте вікно па всю ширину (приплив повітря підсилить вогонь), висуньтеся й кричіть: «Допоможіть, пожежа!».

Якщо, стоячи біля вікна, ви задихаєтеся від диму, знову присядьте й глибоко вдихніть. Потім підведіться й знову кличте на допомогу! Намагайтеся привернути до себе увагу: стукайте по жерстяному укосу підвіконня, киньте що-небудь у вікно сусідньої квартири тощо.

Припустімо, вікно відкрити не вдається, тоді розбийте скло твердим предметом або ударом ноги (перед цим потрібно взутися), але в жодному разі не руками: можна сильно порізатися.

Запам'ятайте! Спускатися по ринвах або за допомогою зв'язаних між собою простирадл украй небезпечно, ці прийоми можливі лише у виняткових випадках.

А щоб ці випадки обходили ваш будинок осторонь, намагайтеся прислухатися до наших нескладних порад і дотримуйтеся правил пожежної безпеки в побуті. Так надійніше!

Прості правила пожежної безпеки, які повинна знати кожна дитина 

Знання елементарних правил пожежної безпеки для дітей є дуже важливим. Тому дорослі, а особливо батьки, повинні приділяти цьому питанню належну увагу. Пожежа, як правило, виникає раптово і вогонь поширюється дуже швидко. Не розгубитися в такій ситуації досить важко. І якщо дитина не володіє достатніми знаннями, як поводитися при пожежі, то ситуація може мати дуже сумні наслідки.

Батьки повинні невпинно повторювати своєму малюку, що сірниками гратися не можна. Поступово ці істини закріплюються у мозку дитини, хоча іноді дітям хочеться перевірити, чому ж саме не можна чіпати сірники.

Виховуючи дитину, слід пояснювати їй, які дії можуть призвести до небезпечних ситуацій. Говорити з малюками про пожежну безпеку слід, мало не з пелюшок. Вік 3-4 роки вважається оптимальним для того, щоб розповісти дитині ази пожежної «граматики». Дитина має розуміти, чому пожежі небезпечні, чим шкідливий дим.

Залишатися в палаючій квартирі, чи з неї вибиратися? Чи варто намагатися гасити пожежу самостійно і кого покликати на допомогу, якщо вдома немає дорослих? На всі ці питання у дитини повинні бути вичерпні відповіді, дозволяють приймати правильне рішення в критичній ситуації.

Важливо проводити такі бесіди доступною для дітей мовою. Для дошкільнят будуть корисними розповіді, бесіди і заняття в ігровій формі, у формі казок, інсценувань.

Діти повинні знати, що сірники є необхідним інструментом для розпалювання вогню для приготування їжі, але ніяк не іграшкою.

Також важливо, щоб дитина розуміла, що не можна торкатися мокрими руками електричних приладів, що-небудь пхати в розетки, торкатися оголених проводів тощо.

Всі перераховані вище правила більшою мірою стосуються батьків, оскільки їх обов’язком є забезпечення безпеки дитини.

Пам’ятка про правила пожежної безпеки в побуті

Чимала  кількість горючих матеріалів в оселях формує значне горюче навантаження й створює умови для швидкого поширення пожежі. А наш сучасний побут насичений різними електроприладами, що за неправильної експлуатації, пошкодження чи роботи в аварійних режимах також здатні призвести до виникнення пожеж. Однак у більшості випадків вирішальним є особиста обережність  кожного та уважність до власної безпеки. 

З огляду на це слід запам’ятати й виконувати основні вимоги пожежної безпеки:

-         не куріть у ліжку;

-         пильнуйте за станом та справністю електромережі;

-         у разі виходу з приміщень не залишайте увімкненими телевізори, праски, обігрівачі, пральні машини тощо;

-         не перевантажуйте електромережу, не вмикайте одночасно побутові споживачі великої потужності, не використовуйте саморобні чи несправні побутові електроприлади;

-         не залишайте дітей без нагляду та не дозволяйте їм бавитися сірниками, запальничками та іншими небезпечними побутовими предметами;

-         подбайте про захист помешкання при користуванні пічним опаленням: вчасно ремонтуйте печі, оштукатурюйте комини, розмістіть перед топковим отвором негорючий металевий лист розміром не менше 0,5 м x 0,7 м, попіл з топок необхідно заливати  водою та виносити у спеціально відведені місця, не висипати поблизу будівель;

-         монтаж та встановлення газового обладнання повинні виконувати виключно фахівці відповідного профілю;

-         при виявленні у приміщенні запах газу  слід негайно припинити його подавання, викликати аварійну газову службу і провітрити приміщення. До усунення несправності у приміщенні забороняється запалювати сірники,  палити,  застосовувати відкритий вогонь,  вмикати електроприлади.

Пам’ятайте: чимало пожеж, особливо з трагічними наслідками, виникають уночі, тому щовечора необхідно:

-         вимкнути всі можливі електропобутові та газові прилади;

-         упевнитися, що безпосередньо біля ліжка, впритул до ковдри, не стоять електричні прилади;

-         переконатися, що вогонь у печах догорів;

-         зачинити двері в кімнату. 

Майже кожній пожежі можна запобігти! Для цього слід максимально чітко виконувати вимоги пожежної безпеки. Крім того, кожному необхідно знати порядок дій під час пожежі: спосіб виклику пожежно-рятувальної служби, уміти гасити загорання на початкових етапах первинними засобами пожежогасіння чи підручними засобами, знати безпечні шляхи виходу з приміщень. 

Дотримуйтеся правил пожежної безпеки у побуті!

Бережіть своє життя та майно від пожеж!

У випадку пожежі телефонуйте 101.

Бережіть екосистеми від пожеж - дотримуйтеся правил пожежної безпеки!

З метою недопущення торф’яних пожеж та пожеж в природних екосистемах на території Обухівського району, рятувальники Обухівського РУ ГУ ДСНС України у Київській області закликають громадян не допускати спалювання сухостою на полях та присадибних ділянках, підпалів сухої рослинності, лісових насаджень.

Щорічно пожежі в природних екосистемах завдають значного збитку державі та навколишньому середовищу, можуть спричинити пожежі будівель, знищити лінії електромереж, газо- та нафтопроводів, лісові насадження.

Пам’ятайте, наслідком таких дій є не лише шкода довкіллю, яка карається законом, але й травмування або смерть людей.

Випалювання сухої трави та очерету може призвести до масштабних пожеж, завдати непомірних збитків природі. Трагічними наслідки можуть бути й для людей - вогонь з відкритої території перекидається на присадибні ділянки, будинки. Особливо збільшується кількість такого роду пожеж у літній період.

Щоб уникнути пожежі в екосистемах, забороняється:

-         створювати смітники та спалювати відходи;

-         розводити багаття у лісі та лісопосадках;

-         палити, кидати у лісі та лісопосадках непогашені сірники та недопалки;

-         залишати у лісі просочене бензином, гасом, мастилом або іншими горючими речовинами ганчір’я;

-         спалювати стерню та рослинні залишки на сільськогосподарських полях;

-         дозволяти дітям бавитися із сірниками та запальничками.

Особливо суворо необхідно дотримуватися правил безпеки під час відвідування лісових масивів, адже порушення елементарних правил пожежної безпеки може стати причиною масштабних пожеж та трагічних наслідків.

Зверніть увагу, якщо ви помітили загорання в лісах, на відкритих територіях, негайно телефонуйте за номером «101». Пам’ятайте, що лише дотримання елементарних правил пожежної безпеки застереже від трагічних наслідків!


 

Провідний інспектор відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Обухівського РУ 

ГУ ДСНС України у Київській області старший лейтенант служби цивільного захисту Владислав СЕКРЕТ