А+ Збільшити шрифт

А- Зменшити шрифт

КУЛЬТУРА. ТЕ, ЩО ЦІНУЄТЬСЯ, АЛЕ Й КОШТУЄ

опубліковано: 21 липня 2023 оновлено: 16 липня 2024
Культура – це те, що відрізняє людей від тварин. Культура – це те, що відрізняє українців від російських окупантів. Не дивно, що серед найбільш постраждалих,  кількісно знищених, розграбованих  ворогами об’єктів – саме об’єкти культурної  спадщини України. Знищивши нашу культуру, російська імперія прагне знищити нашу націю,  привласнивши по-рейдерськи нашу тисячолітню історію, укравши 1721 року навіть саму назву «Росія».

Натомість варвари зі сходу хочуть насадити свою «культуру», але світ бачить  цих дикунів із краденими унітазами.

Носії «русского міра» дивувалися вуличному освітленню,  дорогам,  туалетам у сільських населених пунктах, сприймаючи їх за міста, хоч у багатьох їхніх містах немає цих ознак цивілізації.

Питанням культури, створення цивілізованих умов проживання людей у Кагарлицькій міській територіальній громаді одразу після її створення стали приділяти неослабну увагу: облаштування і розширення мережі  вуличного освітлення, поліпшення якості доріг, ремонти приміщень закладів соціальної сфери, в тому числі облаштування  пристойних туалетів – ознак цивілізації, яких не передала нам у спадок радянська епоха – зі спільного тоді  ще з «братом»-агресором котла. Крім внутрішніх туалетів, які облаштовуються в амбулаторіях, фельдшерських пунктах,  закладах  культури і освіти (зокрема і в укриттях на випадок повітряної тривоги), приміщеннях старостатів, де люди отримують адміністративні послуги, споруджуються і зовнішні туалети для загального користування, як-от, для прикладу, біля Будинків культури  в Слободі, Демівщині.

Володимир Мосієнко, староста сіл Демівщина, Оріхове, Кадомка, Зорівка, Калинівка пише:

«Культура – одне з найцікавіших  і  найдревніших явищ, яке тісно пов’язане з діяльністю людини.  Кожен час ставить  перед культурою свої завдання. Однак  на будь-якому етапі розвитку потрібно робити все  для збереження та  популяризації народних  традицій , звичаїв, обрядів, розвитку творчості дітей, молоді, зрілого населення, започатковувати щось нове, креативне , неповторне.

Сільський Будинок культури  у Демівщині  побудований у 60-х роках,  і  за цей  час дерев’яні  двері  та  туалет  прийшли   у повну непридатність. Виникло питання заміни двох дверей (вхідних та запасного виходу), будівництва зовнішнього  туалету.

Громада  села дякує  керівництву та  депутатам  Кагарлицької міської ради за  виділені кошти на вхідні  двері та  будівництво туалету, а ТОВ « Віскар-Агро»  (директор  Василь  Барановський) – за виділені кошти на встановлення   дверей запасного виходу.

Відтепер у сільському Будинку культури стане набагато  комфортніше, встановлення нових  дверей  створить належні умови для проведення заходів,  гурткової роботи, задоволення  культурних потреб громадян  у розвитку  традиційної  культури, підтримки художньої творчості, організації дозвілля. Також  це дозволить зберегти та покращити естетичний вигляд будівлі, а в осінньо-зимовий період  забезпечити  дотримання  температурного режиму, що позитивно  вплине на здоров’я дітей, молоді, працівників закладу».

Культура – те, що цінується, але й коштує, і ця стаття видатків не повинна формуватися за залишковим принципом. Інакше ми уподібнимося диким і хижим «братам».

Микола СЕМЕНЮК