Волонтерство на Кагарличчині в час повномасштабного вторгнення: Стави — потроїли зусилля
Із моменту повномасштабного вторгнення росії в Україну волонтерство перейшло на новий рівень — як якісно, так і кількісно. Масово осередками волонтерського руху в Кагарлику та селах Кагарлицької громади стали й заклади культури та освіти. Про роботу таких осередків ми розповідаємо в серії публікацій на КагарликCity. Цей матеріал — про волонтерську роботу, організовану в селі Стави Кагарлицької МТГ, про що нам розповіли вчителька, активна волонтерка Тамара Шепелявенко і бібліотекарка Ольга Васильчук.
Минулого разу ми писали про Кагарлицький міський центр культури та дозвілля, села Антонівку, Бурти, Демівщину, Зелений Яр, Переселення, Ліщинку, Сущани та Слободу.
Ядром волонтерства стали школа і Будинок культури
Волонтерська робота Ставівської громади, у якій беруть участь і всі працівники закладу культури села, розпочалась у 2014 році. Її ядром стали школа й Будинок культури.
Ставівські волонтери плетуть маскувальні сітки
Із перших днів початку АТО надавали допомогу мобілізованим землякам: одноразовий посуд, речі особистої гігієни, голки й нитки, продукти тощо. Через волонтерів відшукували та передавали бронежилети. На зібрані громадою кошти купували на базарах військову форму іноземного виробництва, збирали по селу вживані шкіряні куртки, з яких на Західній Україні шили тактичні рукавиці, які розсилали не тільки своїм землякам-захисникам, а й їхнім побратимам.
Ставівські волонтери плетуть маскувальні сітки
Жителі села зносили до сільського Будинку культури матерію. З неї шили солдатам спідню білизну, яка користувалась у них великим попитом. Цю роботу виконувала техпрацівник гімназії Тетяна Максименко.
Про тактичні окуляри тоді не було й мови, тому налагодили співпрацю з кагарлицьким підприємцем Дмитром Соломком, який забезпечував безкоштовно захисників сонцезахисними окулярами. Для них це було вкрай необхідно.
З початком повномасштабного вторгнення у 2022 році додалась робота з облаштування тимчасово переміщених осіб: шукали житло, одяг, харчі, побутовий інвентар тощо.
25 лютого жителі села швидко наповнили історичний кабінет школи продуктами, одягом, здавали гроші, за які купували каву, чай, печиво для хлопців на блокпости.
Перші посилки для військових пішли в місто Біла Церква: 12 ящиків відвезла Юля Варлам хлопцям 72 бригади.
Ставівські волонтери ріжуть спанбонд для маскувальних сіток
Машину з овочами відправили в лікарню.
З 11 березня гуманітарну допомогу почали приносити й до сільського Будинку культури.
З 13 березня в школі почали різати смужки на маскувальні сітки, які відвозили в Кагарлик, де в Центрі дитячої та юнацької творчості плели сітки.
Наші хлопці вже захищали Харків… Перший бронежилет для Едуарда Чирикала допоміг придбати Ігор Будюк.
А 17 березня почали готувати кімнати для проживання 50 військових-строковиків. Став’яни зносини подушки, матраси, спальну білизну, килимки, ковдри… Найактивніше допомагали військовим сім’ї Миколи Шкляра, Галини Гриценко, Любові Буримської, Валентини Кривов’яз, Бурого Петра.
22 березня почали збирати гроші на бронежилети, закупити 5 штук за ціною 12500 гривень кожний для жителів села, які пішли на фронт.
Імпровізований стенд із фото став'ян-захисників
6 червня передали 16 посилок на Луганщину.
Протягом серпня-жовтня зібрали кошти на 5 тепловізорів — близько 100 тисяч. Почали висилати маскувальні сітки, які спочатку плели в школі, а потім у Будинку культури.
Почали з кінця жовтня збирати кошти на парафін для окопних свічок (всього виготовлено три тисячі штук), запальнички, дрони, шоломи, машини, прилади нічного бачення тощо.
Ці пластикові кришечки підуть на переробку для підтримки наших захисників
Наші жінки Людмила Александрова, Марина Фундамент, Галина Чиркова, Тамара Куроченко, Юлія Чирикало, Надія Возна та інші зв’язали близько тисячі шерстяних шкарпеток. Людмила Александрова в’язала не тільки звичайні шкарпетки, а й спеціальні (для поранених кінцівок), які передавали в госпіталі. Також вона виготовила близько 160 сідушок, 14 карематів, поясів тощо.
15 лютого 2023 року відправили на схід 42 посилки.
Із травня 2023 року почали збирати продукти на сухі борщі: картоплю, моркву, буряки, капусту. Такий збір проводили три рази.
Акція "Ворогам - кришка"
У лютому 2024 відправили 16 посилок нашим захисникам.
18 червня через ГО «Слон добра» на фронт відправили 56 ящиків із продуктами (відвіз Віктор Великий).
Ми допомагаємо не лише нашим односельчанам-захисникам, а й усім, кому потрібна допомога. Це «Чорна сотня» (12 посилок із захисними сітками та продуктами), 10 гірська бригада «Едельвейс» (22 посилки), «Незламні серця» (6 посилок), загін імені Богдана Хмельницького (11 посилок).
Браслети-обереги для захисників від сатв'ян
Допомога фронту триває, і особливу увагу зараз приділяємо виготовленню маскувальних сіток.
У другій половині липня 2022 року наша громада прийняла естафету плетіння маскувальних сіток від Кагарлицького ліцею №2 імені Василя Дашенка.
У Ставах уже зібрали 7 мішків пластикових кришечок
Із середини липня до кінця серпня в школі сплели 71 сітку.
У кінці серпня 2022 року, у зв’язку з початком нового 2022–2023 навчального року, плетіння захисних сіток перенесли в сільський Будинок культури. Із 26 серпня 2022 року до сьогодні сплетено 530 захисних сіток.
Підготовка до поїздки на до військових
Матеріал і основу привозив Віктор Бахмат. Із 6 січня 2024 року директорка гімназії Людмила Анкуца організувала збір коштів на основу й матерію для маскувальних сіток. Було зібрано понад 100 000 гривень. Більш як триста жителів села й не лише став’яни підтримали ініціативу Людмили Анкуци. Закуплено 20 сувоїв тканини та 5000 квадратних метрів основи для маскувальних сіток.
Дрони для захисників
Вячеслав Тищенко зробив станок, на якому ріжемо матерію на смужки. За власні кошти він придбав три сувої матерії. Особлива подяка родині загиблого захисника Сергія Денисова, яка перерахувала значну суму коштів на сітки.
Працівники школи, учні готують смужки для маскувальних сіток і передають у Будинок культури, де і відбувається основний процес виготовлення сіток.
Зібрали кошти для підтримки захисників
Із перших днів в’яжуть сітки Олена Глобенко (вчитель), Людмила Алексадрова (вихователь), Тамара Шкляр (бухгалтер), Галина Кононученко, Наталія Орел, Катерина Киричок (зоотехнік), Неля Василенко, Валентина Вовченко, Марія Мартиненко, Надія Гончаренко (усі вони пенсіонери), працівники Будинку культури. У цьому процесі беруть активну участь учителі, учні гімназії, жителі громади.
Дрони для захисників
Протягом липня-серпня 2024 року було відправлено 32 захисні сітки посилками через Нову пошту.
Із вересня місяця і по цей час жителі села здають гроші на матерію та основу під сітки, зібрали 32 тисячі гривень. Під керівництвом директора школи Людмили Анкуци працівники школи готують матеріал на маскувальні сітки.
Сітки очікують відправки на фронт нашим захисникам
Протягом жовтня-грудня учні гімназії виготовили близько тисячі пачок смаколиків «Легкий перекус для воїна» та 150 оберегів для захисників. Відправили через волонтерів ГО «Хоробрі серця Кагарличчини» (Віктор Великий) на Схід 12 сіток, продукти, смаколики, малюнки, обереги.
Через ГО «Зерна добра» відправили 5 ящиків окопних свічок, 6 захисних сіток, 2 ящики смаколиків та ящик розпалювачів.
Прапор 23 ОМБР зі словами подяки Ставівським волонтерам і всій громаді села
Зібрали кошти на 7 дронів, це 142 тисячі гривень.
Через ГО «ОВЕС» відправили на перероблення 7 мішків кришок від пластикових пляшок.
Мають ставівські волонтери близько двадцяти нагород, подяк від ГО, військових підрозділів.



