Дефіциту кадрів у "первинці" на Кагарличчині немає

- Інно Миколаївно, чи достатньо в Центрі, який ви очолюєте, медпрацівників, і як налагоджена робота сімейних лікарів у сільських медамбулаторіях Кагарлицької громади?

- Проблем із кадрами ми не маємо. Невдовзі очікуємо ще на одного лікаря, який після навчання в інтернатурі теж працюватиме в нашому Центрі.

За підтримки Кагарлицької міської ради

- Скільки всього на Кагарличчині сільських медамбулаторій та наскільки вони забезпечені медичним обладнанням?

- Крім Черняхова, про який ми вже згадували, медамбулаторії діють також у Буртах, Мирівці, Шубівці, Ставах і Переселенні. І звісно, у місті Кагарлику.

Наприкінці березня мають завершитися ремонтні роботи Шубівської медамбулаторії, які проводяться за кошти місцевого бюджету (300 тисяч гривень). Це, до речі, останній такий заклад, який потребував ремонту. Торік ми провели аналогічні ремонти Переселенської медамбулаторії та фельдшерського пункту в с. Горохове.

Завдяки фінансовій допомозі Кагарлицької міськради ми не лише проводили ремонти, а й закуповували необхідне медичне обладнання. 

Буртівська медамбулаторія в Кагарлицькій МТГБуртівська медамбулаторія. Фото: Микола Семенюк

Так, останнім часом суттєво розширилися наші можливості з діагностування хвороб, у тому числі й безпосередньо в сільських медамбулаторіях.

За кошти бюджету громади було придбано аналізатори крові та сечі, які на цей час встановлені, крім Кагарлицької, ще й у Черняхівській та Буртівській медамбулаторіях. Завдяки цьому пацієнтам цих населених пунктів проводяться аналізи крові та сечі безпосередньо на місці.

Також Кагарлицька міська рада виділила необхідні кошти і на придбання апарату ультразвукової діагностики. Наші лікарі у своїй роботі його вже використовували під час виїздів у сільську місцевість, і можу сказати, що пацієнти дуже задоволені тим, що ми можемо проводити діагностування безпосередньо на місцях, відразу ж під час прийому сімейного лікаря. А з березня цього року ми всю цю роботу повністю легалізували, підписавши з НСЗУ відповідний пакет послуг. Завдяки цьому лікарі отримали право надавати офіційні консультативні висновки за результатами ультразвукової діагностики, до того ж наш Центр буде отримувати від держави ще й додаткові кошти за надані нами діагностичні послуги.

За кошти місцевого бюджету придбали 11 ЕКГ-апаратів на суму 413 тисяч гривень, що додало зручності пацієнтам

Минулого року за кошти місцевого бюджету було придбано 11 ЕКГ-апаратів на суму 413 тисяч гривень, що, знову ж таки, додало зручності нашим пацієнтам, особливо тим, хто мешкає в сільській місцевості. У кожному кабінеті сімейного лікаря є і глюкометри.

 Також Кагарлицька міська рада постійно виділяє нам кошти й на витратні матеріали до медобладнання (а це теж украй важливо, адже, щоб зробити, приміром, аналізи крові чи сечі, необхідно мати достатню кількість відповідних реактивів).

Завдяки вчасному фінансуванню з місцевого бюджету, ми постійно забезпечені і необхідною кількістю тест-систем на виявлення гепатиту, ковіду та тропоніну (для точної діагностики інфаркту міокарда).

Ще одне з вагомих придбань минулого року за кошти громади – це гематологічний аналізатор, про який ми довго мріяли і який коштує 550 тисяч гривень.

Інна Карапіра та Микола Рогоза біля гематологічного аналізатора 5-D рівня в Кагарлику

Інна Карапіра та Микола Рогоза біля гематологічного аналізатора 5-D рівня. Фото: Валентин Владіміров

Крім придбання медичного обладнання, для потреб Центру виділялися з місцевого бюджету кошти й на облаштування кабінетів сімейних лікарів.

Дуже вдячні міській владі за те, що вони допомогли нам знайти спонсора - Андрія Засуху, який подарував Центру новий автомобіль Chery, на якому наші лікарі віднедавна виїжджають на виклики невідкладної медичної допомоги.

Також із бюджету громади фінансуються заробітна плата працівникам невідкладної медичної допомоги, ФАПів та придбання медикаментів для невідкладної допомоги.

А от на заробітну плату лікарів та працівників медамбулаторій надходять кошти з Національної служби здоров’я України (відповідно до підписаних декларацій).

Розширюють перелік медичних послуг

- Чи плануєте розширювати сферу медичних послуг шляхом підписання з НСЗУ нових пакетів меддопомоги?

- Так. Ми над цим постійно працюємо, адже це наші додаткові кошти. У цьому році з НСЗУ ми підписали такі пакети послуг: «Первинна медична допомога», «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги», «Мобільна паліативна медична допомога дорослим і дітям» та «Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги».

Сімейний лікар Яна Андрущенко та директор Кагарлицького ЦПМЗ  Інна Карапіра

Сімейний лікар амбулаторії загальної практики сімейної медицини м. Кагарлика Яна Андрущенко та директор ЦПМЗ Інна Карапіра читають електрокардіограму, зроблену на новому ЕКГ-апараті. Фото: Валентин Владіміров

З квітня очікуємо на підписання нового пакета з НСЗУ на надання послуг вузькими спеціалістами. Тобто наші сімейні лікарі зможуть надавати додатково кваліфіковану медичну допомогу ще й вузької спеціалізації. Це, приміром, можуть бути послуги кардіолога, хірурга, УЗД, дитячого ЛОРа тощо.

Це не означає, що ми не видаватимемо направлень хворим на консультації до лікарів вторинної ланки. Просто наші лікарі зможуть у разі потреби надавати більшість кваліфікованих консультацій самостійно, і це особливо є актуальним для жителів сільської місцевості, яким не завжди зручно приїжджати до Кагарлика за консультаціями того чи іншого вузького спеціаліста. А з вторинною ланкою ми тісно співпрацюємо. Налагоджено повне розуміння і жодних проблем немає.

У планах - посилення показників якості

- З якими ще медичними закладами, крім Кагарлицької багатопрофільної лікарні, ви співпрацюєте? І як багато жителів громади підписали з сімейними лікарями вашого Центру декларації?

- Маємо підписані договори про співпрацю з Національним інститутом серцево-судинної хірургії імені М. Амосова та дерматологічним диспансером Київської обласної лікарні. Фахівці цих медзакладів регулярно приїжджають до нас та надають хворим консультації.

Щодо кількості декларацій, то в нас їх налічується 26 тисяч. Це – майже 92% від усіх, зареєстрованих у нашій громаді жителів.

Згідно з новими вимогами, кожен сімейний лікар має щороку оглядати 95% пацієнтів, з якими підписано декларації, навіть тих, які раніше не зверталися за медичною допомогою. Тож у цьому році плануємо посилити роботу над показниками якості надання медичної допомоги.

Відкриття Центру життєстійкості - реальна перспектива

- Інно Миколаївно, наскільки є достовірною інформація, що вже невдовзі при Центрі первинної медико-соціальної допомоги запрацює Центр життєстійкості? І якщо роботи з цього ведуться, то які послуги там надаватимуться?

- Дійсно, ми працюємо над втіленням в життя цього проєкту. Але говорити про терміни поки що рано. Потрібно пройти низку процедур, і одна з перших – це внесення змін до статуту нашого Центру.

Створення Центру життєстійкості в Кагарлицькій громаді

Якщо наші плани успішно реалізуються, то в Центрі життєстійкості кожен житель громади зможе безкоштовно отримати кваліфіковану психосоціальну підтримку, а за потреби – бути скерованим до фахівців вужчої спеціалізації.

Тут можна буде отримати й індивідуальну психологічну підтримку, якщо, наприклад, у вас безсоння чи стрес, і пройти сімейне консультування, якщо є непорозуміння.

У Центр в Кагарлику зможуть звертатися сім’ї військовослужбовців, полонених, безвісти зниклих, загиблих воїнів, а також внутрішньо переміщені особи, люди з інвалідністю чи сім’ї, які виховують дітей із інвалідністю, та всі, кому потрібна психологічна допомога чи хто перебуває в складних життєвих обставинах. Загалом соціальний статус не має значення – наші психологи та соціальні працівники допомагатимуть кожному.

 Олексій Адаменкожурналіст

Кагарлик.City