А+ Збільшити шрифт

А- Зменшити шрифт

До уваги експортерів та виробників садивного матеріалу!

опубліковано: 11 квітня 2024 оновлено: 17 липня 2024

 Відповідно до статті 28 Виконавчого Регламенту Комісії (ЄС) 2020/1201 від 14.08.2020 щодо заходів із запобігання інтродукції та розповсюдженню в межах Європейського Союзу бактеріозу винограду (хвороби Пірса) Xylella fastidiosa (Wells et al.) експорт з України в країни Європейського Союзу рослин для посадки, що належать до родів або видів, зазначених у Додатку І до цього Регламенту можливий у випадку, якщо Національна організація захисту рослин України повідомить Європейську Комісію про статус Xylella fastidiosa (Wells et al.) в Україні на підставі проведених перевірок з відбором зразків та проведенням фітосанітарної експертизи з використанням тесту, визначеного Додатком ІV Регламенту.

З метою забезпечення безперешкодного експорту до країн-учасниць Європейського Союзу рослин, що належать до родів або видів, зазначених у Додатку І до Регламенту ЄС, інформуємо зацікавлених експортерів у необхідності проведення відповідних фітосанітарних процедур до визначених об’єктів регулювання та надання інформації щодо намірів експорту у 2024 році до управління контролю в сферах насінництва та розсадництва, карантину та захисту рослин Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області (м. Київ, вул. Саперно-Слобідська, 8 електронна скринька [email protected])

Виконавчий Регламент Комісії (ЄС) 2020/1201 від 14.08.2020 розміщено за посиланням: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX%3A02020R1201-20230928&qid=1711449970909

На даний час бактеріоз винограду поширений у Північній Америці (Канада, Мексика, США); Центральній Америці і країнах Карибського басейну (Коста-Рика); Південній Америці (Аргентина, Бразилія, Венесуела, Парагвай). Крім Американського континенту бактеріоз розповсюдився ще у країнах Азії (Індія, Тайвань).  В 2013 році бактерія X. fastidiosa вперше виявлена на території Європи, зокрема: в Італії, на оливкових деревах та в 2015 році у Франції.

Xylella fastidiosa уражує 359 видів деревних та трав'янистих  рослин, що належать до 75 родин, серед них слива, персик, вишня, груша, дуб, бук, ясен, в’яз, платан, клен, вільха, горіх, лаванда та інші. Симптоми прояву залежать від господарів і комбінацій штамів бактерії. Багато видів рослин є безсимптомними носіями, що сприяє поширенню інфекції. Головною рослиною-господарем є виноград. Розповсюдження захворювання відбувається із зараженим садивним матеріалом: саджанцями та живцями. Між рослинами бактерія переноситься численними видами комах, які живляться ксилемним соком.

 

Олександр НАЗАРЕНКО, головний спеціаліст відділу фітосанітарної діагностики управління контролю в сферах насінництва та розсадництва, карантину та захисту рослин ГУ Держпродспоживслужби в Київській області.