А+ Збільшити шрифт

А- Зменшити шрифт

ОСВІТА КАГАРЛИЧЧИНИ: МЕРЕЖУ ЗАКЛАДІВ ЗБЕРЕЖЕНО

опубліковано: 10 квітня 2025 оновлено: 09 травня 2025

Україна переживає нині складні часи. Уже четвертий рік триває повномасштабна війна, яку розвязала імперська росія. Витрати держави на воєнні потреби, зрозуміла річ, є домінантними. Проте поза увагою не залишається соціальна сфера, зокрема й галузь освіти. Ще до великої війни в Україні розпочалася масштабна освітня реформа, результатом якої має бути перехід на 12-річний термін навчання і трирічну профільну освіту (10-12 класи ліцею, до 100 учнів на одній паралелі).

Із 1 вересня 2027 року до 10-го класу перейдуть діти, які вступили до 1-го класу у 2018 році та почали навчатись у Новій українській школі.

Звичний термін «школа» відходить у минуле: його можна вживати хіба що в словосполученні «початкова школа» (І рівень освіти, 1-4 класи), а відповідно до чинного законодавства 5-9 класи становлять ІІ рівень освіти (гімназія).

Проте сьогодні ми говоритимемо не про освітнє законодавство, яке просто треба виконувати, як і всі інші закони в державі. Мова йтиме про сучасний стан галузі освіти на Кагарличчині.

Варто зазначити, що демографічна ситуація в Україні, від якої залежить наповнюваність освітніх закладів, протягом останніх десятиліть виявляла стійку спадну тенденцію, ускладнившись під час війни і спричиненої нею еміграції за кордон. У загальнонаціональному масштабі це призвело до значного скорочення кількості шкіл. Але після утворення у 2020 році обєднаної Кагарлицької міської територіальної громади було збережено існуючу мережу освітніх закладів: жодна школа, позашкільний заклад чи дитсадок не були закриті. Щодо загальноосвітніх закладів – тут, звісно, відбувалася трансформація відповідно до вимог законів України, зокрема, деякі загальноосвітні школи І-ІІІ ступеня отримали статус гімназій, і цей процес триває.

Відповідно до законодавства, з урахуванням демографічних складників, у мережі загальноосвітніх закладів урешті-решт  залишиться один академічний ліцей на базі нинішнього Кагарлицького ліцею №3 – усі інші загальноосвітні заклади міста, а також Мирівський ліцей набудуть статусу гімназії.

Фінансування здобуття повної загальної середньої освіти здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, зокрема шляхом надання освітніх субвенцій місцевим бюджетам, а також коштів місцевого бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством. Із державного бюджету заклади загальної середньої освіти отримують освітню субвенцію на оплату праці з нарахуваннями педагогічним працівникам у частині забезпечення видатків на здобуття повної загальної середньої освіти.

Утримання та розвиток, матеріально-технічне забезпечення закладів загальної середньої освіти здійснюється за рахунок органів місцевого самоврядування.

Керівництво нашої громади, депутати Кагарлицької міської ради одним із основним пріоритетів у своїй діяльності ставлять належне матеріально-технічне забезпечення освітньої галузі. Велика увага приділяється безпековим факторам – облаштуванню та вдосконаленню укриттів на випадок повітряної тривоги, оптимізації теплопостачання, організації необхідних ремонтів, оснащення меблями, навчальним обладнанням тощо. Розповідь про це – в наших наступних публікаціях.