25 квітня 2019 року, четвер, 14:47
 
Головне меню
Пошук по сайту
 
 
ПЕНСІОНЕРАМ

 

Підвищення пенсій із 01.05.2017 р.

Пенсія і прожитковий мінімум

 

У травні 2017 року пенсіонерам перерахують пенсії.

Це пов'язано із зміною прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, який з 01.05.2017 становить 1312,00 грн.

 

Перерахунок у зв'язку із зміною прожиткового мінімуму буде здійснено  в автоматичному режимі за матеріалами пенсійних справ, тому звертатися в органи Пенсійного фонду не потрібно.

Мінімальні пенсії за віком

 

Стаття 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачає встановлення мінімального розміру пенсії за віком та доплати за понаднормовий стаж. Мінімальний розмір пенсії за віком та доплата за понаднормовий стаж (яка обчислена у відсотках від мінімального розміру пенсії за віком) визначаються з урахуванням прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, що втратили працездатність — 1312,00 грн.

 

Мінімальна пенсія встановлюється за наявності повного страхового стажу.

 

Повний страховий стаж для пенсій призначених до 01.10.2011 — 25 років (для чоловіків) та 20 років (для жінок). А для пенсій, призначених після 01.10.2011 або перерахованих після цієї дати з урахуванням стажу та заробітку -35 років (для чоловіків) та 30 років (для жінок)

За наявності страхового стажу меншої тривалості пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком (але не менше 949,00 грн).

Мінімальні пенсії у зв'язку з втратою годувальника

 

Розмір пенсії у зв'язку з втратою годувальника на одного непрацездатного члена сім'ї становить не менше 100% (1312,00 грн), на двох — 120% (1574,40 грн), на трьох і більше — 150% прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність (1968,00 грн). Якщо розмір пенсійної виплати менше, то таким особам надається щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, якої не вистачає до зазначених розмірів.

 

Мінімальні розміри пенсій по втраті годувальника, які призначаються членам сімей військовослужбовців —200 % (на кожного утриманця) — 2624 грн.

Мінімальні пенсії по інвалідності

 

Мінімальна пенсійна виплата для інвалідів I, II та ІІІ груп встановлюється на рівні прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність. З 01.05.2017р. — 1312,00 грн.

Надбавки почесним донорам

 

Стаття 13 Закону України “Про донорство крові та її компонентів” передбачає, що до пенсії почесним донорам встановлюється надбавка у розмірі 10% від затвердженого прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць. Розмір такого мінімуму з 01.05.2017р. — 1624,00 грн. Тому розмір надбавки — 162,40 грн.

Надбавки та підвищення

 

Виходячи із прожиткового мінімуму 1312,00 грн будуть визначені розміри підвищень ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань; за особливі заслуги перед Україною; державної соціальної допомоги на догляд; надбавки на утриманців відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”

Пенсія шахтарям

 

Мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менше 15 років (для чоловіків) та 7,5 років (для жінок) за затвердженим Урядом Списком 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, встановлюється (незалежно від місця останньої роботи) у розмірі 80 % середньої заробітної плати шахтаря, але не менше трьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, що втратили працездатність. Виходячи з цього, мінімальний розмір пенсії непрацюючих шахтарів становитиме з 01.05.2017 — 3936,00 грн (1312,00 грн х 3)

Мінімальний розмір пенсій інвалідам та учасникам бойових дій

 

- для інвалідів війни І групи — 3739,20 грн (1312,00 грн x 285 %);

 

-для інвалідів війни II групи — 3345,60 грн (1312,00 грн х 255 %);

 

- для інвалідів війни III групи — 2952,00 грн (1312,00 грн х 225 %);

 

-для учасників бойових дій — 2164,80 грн (1312,00 грн x 165 %);

 

- для учасників бойових дій та інвалідів війни, яким виповнилося 85 років — 3739,20 грн (1312,00 грн x 285 %).

 

Пенсії за особливі заслуги виплачуються понад зазначені пенсійні виплати.

Пенсія для пенсіонерів, що працюють

 

Відповідно до частини 3 статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” пенсіонерам, які працюють, пенсія перераховуються після звільнення з роботи з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на дату звільнення.

Мінімальні пенсії інвалідам-чорнобильцям

 

Розмір мінімальної пенсійної виплати  інвалідам-чорнобильцям:

 

- для інвалідів І групи —3739,20 грн (1312,00 грн x 285 %);

 

-для інвалідів II групи —3345,60 грн (1312,00 грн х 255 %);

 

- для інвалідів III групи — 2952,00 грн (1312,00 грн x 225 %).

 

Пенсії за особливі заслуги виплачуються понад зазначені пенсійні виплати.

 

                 З 01 травня 2017 року залишаться без змін розміри підвищень та доплат, які встановлено у фіксованому розмірі, а не у відсотках від прожиткового мінімуму, а саме підвищення дітям війни (66,43 грн) та членам сімей загиблих (померлих) військовослужбовців (398,58 грн), компенсаційної виплати за втрату годувальника відповідно до Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (113,88 грн) та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю (постанова Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 № 112).

                ВАЖЛИВО!  РОЗМІР ПЕНСІЇ ДО ВИПЛАТИ МОЖЕ НЕ ЗБІЛЬШИТИСЯ У ГРОМАДЯН, В СКЛАДОВИХ ПЕНСІЙНОЇ ВИПЛАТИ ЯКИХ Є ФІКСОВАНА ІНДЕКСАЦІЯ. Якщо з 01 травня 2017 року підвищення призначеного розміру пенсії менше суми фіксованої індексації, то на суму підвищення пенсії проводиться зменшення суми фіксованої індексації.

 

 

 

 

Які умови виходу на пенсію матері, яка виховує дитину - інваліда і які документи для цього потрібні?

 

Матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до шестирічного віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років за наявності не менше як 15 років страхового стажу.

Для призначення пенсії жінка має звернутися до управління Пенсійного фонду України в районі, місті або об’єднане управління за місцем проживання ( реєстрації) та подати, зокрема свідоцтво про народження або паспорт дитини. Для підтвердження того, що дитину було визнано інвалідом з дитинства або дитиною - інвалідом, треба подати виписку з акта огляду МСЕК, медичний висновок закладу охорони здоров’я, посвідчення отримувача допомоги, довідку органу, що призначає допомогу, про період її призначення.

У разі, якщо дитину було визнано дитиною-інвалідом після досягнення шестирічного віку, подають висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що вона мала медичні показання для визначення її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку, або висновок МСЕК про настання інвалідності.

 

Завершено фінансування виплати пенсій за грудень

Управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області повідомляє, що фінансування виплати пенсій та грошової допомоги за грудень 2016 року завершено в повному обсязі відповідно докалендарного графіка виплати. Загалом в Кагарлицькому районі профінансовано пенсій та грошової допомоги на суму 25057.70 тис.грн.

 

Веб-портал Пенсійного фонду України - сервіс без черг та зайвих витрат

Багато хто з нас замислювався над такими питаннями: «Чи сплачує за мене роботодавець кошти до Пенсійного фонду?», «Чи вірно відображаються мої індивідуальні дані та обліковується моя заробітна плата в органах Пенсійному фонду?», «Який страховий стаж я здобув?».

Пенсійний фонд України надає можливість здійснювати постійний контроль за даними, що можуть впливати на пенсійні права громадян, за допомогою веб-порталу Пенсійного фонду України. Тут зручно і оперативно можна взаємодіяти з органами Пенсійного фонду та дистанційно отримувати послуги, які раніше вимагали особистого звернення до Фонду.

Принциповою відмінністю від попередніх форм інформування Пенсійним фондом через Інтернет є той факт, що веб-портал надає електронні послуги кожній особі індивідуально з дотриманням вимог до захисту персональних даних.

Після проходження відповідної процедури реєстрації, коло електронних послуг значно розширюється, надаються наступні  можливості:

отримання інформації про страховий стаж, нараховану заробітну плату та сплачені страхові внески з системи персоніфікованого обліку починаючи з 2000 року (для тих громадян, які працюють чи працювали);

отримання пенсійної інформації (для пенсіонерів);

формування запитів на попередню підготовку документів;

можливість подачі скарг;

запис на прийом до фахівців Фонду;

отримання інформації про стан розрахунків платників з Пенсійним фондом України (для юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців).

Процедура реєстрації на веб-порталі максимально спрощена – проводиться така процедура тільки один раз. Для цього необхідно звернутися до відповідного територіального органу Пенсійного фонду. Громадяни звертаються до найближчого управління Фонду за місцем їх проживання. Юридичні особи (підприємства, установи, організації) до управління Фонду за місцем їх фактичної реєстрації. При зверненні необхідно заповнити заяву (можна підготувати заяву вдома за формою, яка викладена на веб-порталі, або заповнити безпосередньо при зверненні до Фонду – при необхідності фахівці Фонду допоможуть Вам у її заповненні). Працівники Фонду ідентифікують особу заявника (представника) шляхом перевірки пред’явлених документів та перевіряють повноту та відповідність вказаних у заяві персональних даних особи даним, що містяться у пред’явлених цією особою документах. Звертаємо увагу, що також існує можливість подачі заяви на реєстрацію безпосередньо з порталу (без особистої явки до органу ПФУ) - тільки при наявності електронно-цифрового підпису (ЕЦП). Важливим є той факт, що під час реєстрації ідентифікація користувачів може здійснюватися за допомогою електронного пенсійного посвідчення (ЕПП).

В повному обсязі всі можливості порталу доступні тим користувачам, які використовують для авторизації на порталі електронно-цифровий підпис або електронне пенсійне посвідчення, а саме:

- подання звернень щодо перерахунку пенсії без безпосередньої явки до відділу ПФУ;

- подання звернень щодо призначення пенсії без безпосередньої явки до відділу ПФУ;

- перегляд електронної пенсійної справи.

Як повідомив Контакт-центр Акре­дитованого центру сертифікації ключів інформаційно-довідкового департаменту Державної фіскальної служби (0-800-501-007), пенсіонери можуть безкоштовно отримати електронний цифровий підпис. Адреси, телефони а також розклад роботи відокремлених пунктів реєстрації користувачів ЕЦПможна побачити на інтернет-порталі АЦСК інформаційно-довідкового департаменту ДФС. Для цього потрібно зайти на головну сторінку установи й вибрати віконце «Контакти».Також на згаданому порталі міститься перелік документів, необхідних для отримання електронного цифрово­го підпису.

Реєструйтесь на веб-порталі та отримуйте зручний доступ до електронних послуг без черг та зайвих витрат.

   

Пам’ятка для користувача Веб-порталу
(Адреса веб-порталу в мережі Інтернет: http://portal.pfu.gov.ua/)!

На Веб-порталі ПФУ передбачено два способи реєстрації:

Спосіб №1.Подача заяви для реєстрації на Веб-порталі (Передбачає особисте відвідування органу ПФУ.)

При цьому Вам потрібно виконати наступні кроки:

1. З’ясуйте, до якого територіального органу ПФУ Вам необхідно звернутись для оформлення заяви (Перелік органів ПФУ з їх адресами можна переглянути на Веб-порталі ПФУ). Слід враховувати, що реєстрація користувачів електронних послуг на веб-порталі здійснюється на підставі заяви, поданої до органу Пенсійного фонду за місцем взяття на облік (проживання, перебування на обліку) особисто або через уповноваженого представника

2. Прийдіть до Пенсійного фонду та оформіть заяву. Ви можете підготувати заяву вдома (форми заяв: для громадянина; для страхувальника можна завантажити з Веб-порталу ПФУ), або звернутися за допомогою щодо її заповнення до фахівців Фонду.

Внесені у заяву відомості перевіряються та вносяться до інформаційної системи Пенсійного фонду. Вам друкується розписка про одержання заяви, а також (важливо!!!) «реєстраційний код». Цей код необхідний Вам для реєстрації на Веб-порталі, отже, зберігайте його в таємниці до моменту закінчення реєстрації!

3. Завершіть реєстрацію, зайшовши на Веб-портал ПФУ в мережі Інтернет і вибравши пункт меню «Реєстрація» в закладці "Реєстрація за заявою". Заповніть реєстраційну форму. Звертаємо Вашу увагу, що логін та пароль бажано вибирати такими, що не містять Ваших справжніх імен та прізвищ. Виконання такої рекомендації підвищить рівень захисту Ваших персональних даних.

4. Після реєстрації на введену Вами електронну адресу прийде лист, необхідний для підтвердження реєстрації. Після підтвердження реєстрації, Ви отримаєте повідомлення Веб-порталу про успішне закінчення реєстрації.

Спосіб №2.Он-лайн реєстрація за електронним цифровим підписом (ключем ЕЦП) (Ключ ЕЦП знаходиться на будь-якому носії (наприклад, флешка чи жорсткий диск Вашого комп’ютера) або на електронному пенсійному посвідченні (ЕПП).)

Для авторизації за ЕЦП з флешки Вам потрібно виконати наступні кроки:

1. На екранній формі «Вхід» в закладці «За ЕЦП» ознайомитися зі списком АЦСК, ЕЦП яких підтримує Веб-портал ПФУ;

2. Якщо Ви не маєте ще ЕЦП одного з цих АЦСК, Вам необхідно звернутися в АЦСК та отримати ЕЦП. Інформація щодо отримання ЕЦП може Вами бути отримана в Інтернеті в залежності від АЦСК, обраного Вами;

3. Після отримання ЕЦП – оберіть пункт головного меню «Вхід» та виконайте перший вхід на Портал за ЕЦП (закладка «За ЕЦП»).

Для авторизації за ЕЦП з ЕПП Вам потрібно виконати наступні кроки:

1. Якщо Ви не маєте ще електронного пенсійного посвідчення (ЕПП), зверніться до органу ПФУ та отримайте ЕПП. Ключ ЕЦП, записаний в Електронному пенсійному посвідченні створюється автоматично в процесі підготовки Вашого особистого Електронного пенсійного посвідчення (ЕПП). Для використання ЕПП Ви маєте пам’ятати PIN-код, який встановили при отриманні ЕПП для додатку ЕЦП.

2. Після отримання ЕПП – оберіть пункт головного меню «Вхід» та виконайте перший вхід на Портал за ЕПП (закладка «За ЕПП»).

 

Питання - відповідь:

 

- 18 червня 2015 року досяг 60 років, мені призначили пенсію за віком відповідно до Закону України « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Маю понад 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби. Чи маю я  право на призначення пенсії держслужбовця?

- На призначення пенсії відповідно до ст. 37 ЗУ « Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723( далі Закон № 3723) можуть розраховувати особи, які станом на 1 травня 2016 року мали не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону №3723 та актами Кабінету Міністрів України.

Окрім того, таку пенсію призначають за наявності, зокрема в чоловіків страхового стажу 35 років та після досягнення ними 62- річного віку.

До досягнення 62 років на призначення пенсії відповідно до ст..37 Закону № 3723 можуть розраховувати чоловіки, які народилися, зокрема у період із 1 січня по 31 грудня 1955 року, після досягнення ними 61 року 6 місяців.

Тобто в разі дотримання всіх зазначених умов після 18 грудня поточного року ви можете розраховувати на призначення пенсії відповідно до ст..37 Закону № 3723. 

 

Новий розмір пенсійних виплат із 01.12.2016 р.


Законом України  "Про Державний бюджет України на 2016 рік" з 1 грудня 2016 року збільшено розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (із 1130 грн. до 1247 грн.).

Управлінням Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі проведено перерахунок пенсій з урахуванням нового розміру прожиткового мінімуму близько 13700непрацюючим пенсіонерам.

Перерахунку у зв’язку із підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підлягають всі складові розміру пенсії, які обчислюються виходячи із прожиткового мінімуму, зокрема:

 • мінімальні розміри пенсій, призначені відповідно до статті 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування;
 • підвищення до пенсії за понаднормовий стаж (встановлюється до пенсій у розмірі 1% за страховий стаж понад 25/35 років для чоловіків і понад 20/30 років для жінок від основного розміру пенсії особи, але не більше 1% мінімального розміру пенсії);
 • мінімальні пенсії інвалідам війни та учасникам бойових дій. З 01.12.2016 р. їхні пенсійні виплати не можуть бути меншими:
  для інвалідів війни І групи – 3553,95 грн. (1247 грн. х 285%);
  для інвалідів війни ІІ групи – 3179,85 грн. (1247 грн. х 255%);
  для інвалідів війни ІІІ групи – 2805,75 грн. (1247 грн. х 225%);
  для учасників бойових дій – 2057,55 грн. (1247 грн. х 165%);
 • мінімальні пенсії інвалідам - ліквідаторам аварії на ЧАЕС. З 01.12.2016 р. мінімальний розмір пенсії для них встановлено на рівні:
  в інвалідів І групи – 3553,95 грн. (1247 грн. х 285%);
  в інвалідів ІІ групи – 3179,85 грн. (1247 грн. х 255%);
  в інвалідів ІІІ групи – 2805,75 грн. (1247 грн. х 225%);
 • мінімальні розміри інвалідам, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з ЧАЕС:
 • в інвалідів І групи – 1870,50 грн. (1247 грн. х 150%);
  в інвалідів ІІ групи – 1558,75 грн. (1247 грн. х 125%);
  в інвалідів ІІІ групи – 1371,70 грн. (1247 грн. х 110%);
 • діти – інваліди – 1247,00 грн. (1247 грн. х 100%).
 • розмір надбавок та підвищень до пенсій, які визначаються від розміру прожиткового мінімуму, а саме:
  пенсії за особливі заслуги перед Україною;
  підвищення ветеранам війни;
  підвищення жертвам нацистських переслідувань;
  надбавка донорам;
  надбавка на утриманців відповідно до "військового" Закону;
  підвищення особам, яким виповнилося 100 років;
  державна соціальна допомога на догляд інвалідам війни.

Перераховано мінімальні пенсії пенсіонерам силових структур.

Перераховано мінімальні пенсії у зв’язку з втратою годувальника особам, які отримують пенсії за "військовим" Законом (мінімальний розмір пенсії у зв’язку із втратою годувальника за "військовим" Законом з 01.12.2016 р. не може бути меншим за 2494 грн. (1247 грн. х 2) на одного утриманця).

Перераховано мінімальні пенсії непрацюючим шахтарям, на яких поширюються норми Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" (з 01.12.2016 р. мінімальний розмір пенсії шахтаря при наявності у нього стажу підземної роботи не менше 15 років для чоловіків та не менше 7,5 років для жінок не може бути менше за 3741 грн. (1247 грн. х 3)).

Перераховано пенсії у зв’язку із втратою годувальника відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування". З 01.12.2016 р. мінімальний розмір пенсії на одного утриманця не може бути менший за 1247 грн.; на двох утриманців – 1496,40 грн. (1247 грн. х 120%); на трьох і більше утриманців – 1870,50 грн. (1247 грн. х 150%).

Не проводиться перерахунок з 01.12.2016 р.:
– підвищень дітям війни (до 01.05.2016 р. розмір підвищення дітям війни складав 66,43 грн., з 01.12.2016 р. – також 66,43 грн.);
– підвищень членам сімей загиблих військовослужбовців та померлих інвалідів війни;
– додаткової пенсії чорнобильцям 1-ї, 2-ї, 3-ї та 4-ї категорій та компенсації за втрату годувальника вдовам чорнобильців. (Постановами Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 р. № 1381 та від 25.03.2014 р. № 112 вказаним категоріям громадян встановлено розмір підвищень та додаткової пенсії у фіксованому розмірі, а не у відсотках від прожиткового мінімуму).

Крім цього, у деяких категорій пенсіонерів розмір пенсії залишиться на рівні 949 грн. Так, постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 р. № 112 було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 265, якою регулювалося питання встановлення державної адресної допомоги особам, розмір пенсії яких не досягав прожиткового мінімуму (інваліди з дитинства; діти-інваліди; інваліди загального захворювання, які не мають необхідного страхового стажу; одержувачі соціальних пенсій; одержувачі пенсій за віком при неповному стажі). На сьогодні, враховуючи внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 265, доплата до прожиткового мінімуму (до 1247 грн.) буде здійснюватися лише особам, які мають інвалідність І, ІІ, IIIгрупи. В інших категорій пенсіонерів (одержувачів соціальних пенсій; одержувачів пенсій при неповному стажі) розмір пенсії з 01.12.2016 р. не зміниться і складатиме 949 грн.

З 1 грудня підвищується розмір пенсії, який гарантується до виплати працюючим пенсіонерам. Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» до 31 грудня 2016 р. у період роботи пенсії, розмір яких перевищує 150% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виплачуються у розмірі 85%, але не менше 150%  прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, тобто 1870,50 грн. (раніше – 1695,50 грн.)

При цьому залишається без змін розмір пенсії, починаючи з якого провадиться утримання податку з доходів фізичних осіб та військовий збір, оскільки для розрахунку оподатковуваного доходу береться величина мінімальної заробітної плати, встановлена на 1 січня звітного податкового року. Таким чином, як і раніше, оподаткування пенсій провадиться за ставкою  18% із суми пенсії понад 10740 грн. Військовий збір (1,5%) утримується із сум пенсій також понад 10740 грн.

 Зазначений перерахунок провадиться за матеріалами пенсійної справи, без звернення пенсіонера.

 

Питання - відповідь

- Мені 57 років і восени цього року я матиму право йти на пенсію за віком. Маю трудовий стаж, набутий на території Російської Федерації (район Крайньої Півночі, 1985-1992 роки). Чи зможу я взяти ці роки для нарахування мені пенсії?

- 29.03.2016 Верховною Радою України прийнято Закон України за № 1043-VIII «Про внесення зміни до статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо порядку визначення заробітної плати для обчислення пенсії», яким передбачено можливість подавати для обчислення пенсії довідку про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв по 30 червня 2000 року. Закон набрав чинності з 15.04.2016.

Так, відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для обчислення пенсії за віком враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Враховуючи вищевикладене, після досягнення пенсійного віку обчислення Вашої пенсії може бути проведено, в тому числі, з урахуванням заробітку за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв по 30.06.2000 року. Така заробітна плата враховується на підставі довідки про заробітну плату, за умови підтвердження її первинними документами.

 

***

- Моя колега, працівник освіти, у 2012 році вийшла на пенсію за вислугою років  при страховому стажі 28 років 10 місяців. Їй було призначено пенсію в мінімальному розмірі. З 01.09.2015 р. пенсію перерахували, але не довели до розміру прожиткового мінімуму. На підставі чого було здійснено такий перерахунок?

- Відповідно до ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, встановлюється жінкам, страховий стаж яких становить менше 30 років.

За наявності страхового стажу меншої тривалості пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.

При цьому відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 р. №265 розмір пенсії за вислугу, крім пенсії осіб, визнаних інвалідами, не може бути менше 949 грн.

Тобто якщо розмір пенсії, обчислений з урахуванням страхового стажу 28 років 10 місяців, склав суму, яка є нижчою за розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, пенсія встановлюється в розмірі, визначеному відповідно до статей 27, 28 Закону, але не менше 949 грн.

Питання- відповідь

- Маю стаж електрогазозварника 8 років 4 місяці на підприємстві,яке нині перебуває в стані банкрутства. Як я можу оформити пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2?

- Умови призначення пенсії за віком на пільгових умовах визначено ст.13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення».

Згідно з пунктом «Б» цієї статті, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають, зокрема чоловіки, зайняті повний робочий день на роботах у шкідливих та важких умовах праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України , і за результатами атестації робочих місць, після досягнення 55 років і за наявності 30 років страхового стажу, з них не менше як 12 років 6 місяців на зазначених роботах.

Чоловікам, які мають не менше як половину стажу на зазначених роботах (6 років 3 місяці), за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються зі зменшенням визначеного законодавством пенсійного віку (60 років) на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.

До заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах додають документи, передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р.№22-1, та уточнюючу довідку, яку видає підприємство, установа, організація, де працювала особа, або їх правонаступник.

Якщо підприємство перебуває в стадії ліквідації, довідки, необхідні для призначення пенсії, зокрема на пільгових умовах, видає ліквідатор,який в період ліквідації виконує обов’язки керівника.

У разі ліквідації підприємств, установ та організацій без визначення правонаступника для підтвердження пільгового стажу особа подає документи, перелік яких визначено пунктом 11 Порядку підтвердження періодів роботи, які зараховуються в трудовий стаж для призначення пенсій на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006р №18-1

Ухвалення рішень щодо підтвердження стажу роботи або відмови в його підтверджені у визначеному порядку є завданням Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, які створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в областях та місті Києві і до складу яких обов’язково включають представників органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної інспекції України з питань праці та на засідання яких можуть запрошувати консультантів, експертів та фахівців центральних і місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій.

Оскільки підприємство, на якому Ви працювали, перебуває в стані банкрутства, для визначення права на пенсію вам потрібно подати в територіальне управління Пенсійного фонду України за місцем проживання (реєстрації) разом з іншими документами уточнюючу довідку, видану ліквідатором.  

Щодо встановлення статусу інваліда війни учасникам Революції  Гідності

Відповідно до Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (далі – Закон) до інвалідів війни належать також особи, які стали інвалідами внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі в масових акціях громадського протесту в Україні з 21.11.2013 по 21.02.2014 за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (далі – Революція Гідності), та які звернулися за медичною допомогою у період із 21.11.2013 по 30.04.2014.

Посвідчення інваліда війни видається органами соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.

Причинний зв’язок інвалідності з пораненнями, каліцтвом, контузією чи іншими ушкодженнями здоров’я, одержаними особами під час участі в Революції Гідності, встановлюється на підставі рішення міжвідомчої комісії з питань встановлення факту участі осіб у Революції Гідності та одержання ними під час участі у Революції Гідності ушкоджень здоров’я і висновків лікувально-профілактичних закладів охорони здоров’я.

 

Питання – відповідь

- Я отримую пенсію за віком, не працюю. У травні цього року було проведено перерахунок пенсій у зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, але розмір моєї пенсії не змінився.

Коли я звернувся в Пенсійний фонд, мені повідомили про встановлену фіксовану суму індексації. Чи буде мені здійснено надалі перерахунок пенсії і що це за фіксована сума індексації?

 

- Враховуючи положення ЗУ « Про Державний бюджет України на 2016 рік» з 01.05.2016р органи Пенсійного фонду України здійснили перерахунки пенсій виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність , з 01.05.2016р.-1130,00 грн. Перерахунку  підлягали складові пенсійної виплати, які базуються на розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність: мінімальна пенсія за віком, доплата за понаднормовий стаж, підвищення, надбавки, доплати.

Механізм проведення індексації  пенсії визначено ЗУ « Про індексацію грошових доходів населення» та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003р № 1078( із змінами).

Порядком передбачено, що індексація зменшується на суму підвищення пенсії. Тому, якщо розмір підвищення пенсії менше індексації, загальний розмір пенсії після перерахунку залишається незмінним. 

Довіреність на пенсію: як правильно оформити

Оформлюючи довіреність на пенсію, пам’ятайте: зовсім не достатньо коректно її оформити, витримавши всі реквізити. Не можна забувати про терміни дії паперу плюс про місце, де вона буде пред’являтися – банк, дім, пошта

Загальні правила оформлення

Довіреність складається в довільній формі. Однак обов’язковими є такі реквізити:

·         місце складання з датою;

·         тривалість дії документа;

·         відомості про доверителя/довіреного: ПІБ, адреса, дані паспорта;

·         вичерпний перелік дій, які довірена особа має право вчиняти від імені довірителя (повноваження);

·         вид пенсійних виплат плюс повне найменування установи, де гроші регулярно будуть виходити (назва організації, місцезнаходження);

·         інформація про посадову особу, яка підтвердила/зафіксувала справжність довіреності – прізвище, ім’я, по батькові; посада.

Пенсіонер, довіряє отримання особистих фінансових коштів родичам, сусідам або іншим особам, самостійно визначається з терміном дії довіреності: рік, три, 5 років…

Проте отримувати пенсію по одній довіреності можна максимум рік. Через 12 місяців літній громадянин зобов’язаний звернутися до органів Пенсійного фонду України, де він перебуває на обліку, з заявою про продовження виплати грошей за наявним документом на такий же період (1 рік).

Виплати припинять, якщо пенсіонер не може особисто відновити заяву про отримання пенсії за дорученням і не отримує гроші 6 місяців. Відновити їх можна виключно лише, подавши органам Пенсійного фонду України відповідну заяву”.

Існує необхідність засвідчення довіреності на отримання пенсії. Де це можна успішно здійснити? – Місце працевлаштування ще працюючого пенсіонера; житлово-експлуатаційна організація за місцем проживання; установа, яка безпосередньо виплачує пенсію.

Також довіреність за необхідності підтверджується адміністрацією лікарень, клінік, госпіталів та інших стаціонарних лікувально-профілактичних закладів, де довіритель лікується. Важливо: виплачувати пенсію уповноваженим особам згідно довіреності, засвідченої працівниками медичних установ, дозволяється тільки один раз. Потім документ потрібно переоформити.

Кожен з цих варіантів безкоштовний. До того ж, всі вони не вимагають підтвердження нотаріусом. Коли оформленням займається нотаріус, процедура стає платною. Довіреність на пенсію терміном на 2 роки у приватного фахівця обійдеться в 200 грн. з доплатою по 20 гривень за кожний подальший рік. У державних нотаріусів України оформлення коштує всього лише 34 копійки (0,02% неоподатковуваного мінімуму доходів громадян). Якщо в якомусь населеному пункті нотаріуси не практикують (селища, села), довіреність дозволяється засвідчувати уповноваженій особі з органу місцевого самоврядування.

Через пошту

Скористатися довіреністю на отримання пенсії можна в банківській установі, а також, відвідавши поштове відділення.

Коли гроші видаються поштою, виплата за дорученням проводиться, поки діє довіреність. Пенсіонер щорічно підтверджує бажання продовжити виплати, якщо документ видавався на більш тривалий термін. Достатньо оновити заяву.

Довіреність достатньо показати співробітнику пошти при отриманні пенсії. Інформувати про наявність документа заздалегідь немає необхідності. Після першої виплати він передається на зберігання поштовому відділенню, що обслуговує пенсіонера.

Якщо мова йде про доручення, що використовується уповноваженою особою для представлення інтересів пенсіонера в інших державних або комерційних установах/організаціях, поштовому відділенню передається лише ксерокопія документа.

Через банк

Довіреність на пенсію, що нараховується на картковий банківський рахунок, оформляється самою фінансовою установою. Достатньо особистої присутності пенсіонера із заявою без нотаріуса.

При наявності бажання, банк може одночасно видати картки пенсіонерові і його довіреним особам (послуга повинна бути передбачена чинними тарифами). Додаткові картки з пін-кодами надаються як власнику пенсії, так і довіреній особі.

Рік потому банк зобов’язаний повідомити відповідний орган Пенсійного фонду України (ПФУ) про те, що пенсія, отримувана за дорученням понад передбачений термін, знімається (або перестала зніматися) з поточного рахунку.

Пенсіонер має виключно особисто надати відділенню ПФУ нову заяву.

“Якщо упустити цей момент, Пенсійний фонд припинить розрахунки з банком. Гроші знову будуть перераховуватися через представництва національного оператора поштового зв’язку”. Також ПФУ або інший орган соціального захисту забезпечує ідентифікацію та верифікацію осіб, які отримують гроші на пластикові картки з терміном дії понад рік. Необхідний особистий візит пенсіонера або його уповноваженої особи з паспортом або іншим документом, що підтверджує вік і місце проживання.

Якщо протягом року пропустити ідентифікацію з верифікацією, уповноважений орган зупинить виплати банком (як і з непідтвердженою довіреністю). Гроші знову-таки прийдуть на пошту за місцем проживання пенсіонера.

На підставі звернень фінансових установ, органи ПФУ запрошують пенсіонерів для подачі заяв про продовження перерахунку пенсії на банківський рахунок з використанням довіреності.

 

 

Питання – відповідь:

 

- Після смерті чоловіка 2005 року я отримую пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до ЗУ « Про державну службу» Чи маю я право на перерахунок пенсії з 01.05.2016 р. у зв’язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, якщо мій чоловік за життя працював у районному центрі зайнятості?

- Згідно із поданою інформацією, Ви отримуєте пенсію  у зв’язку з втратою годувальника, призначену за нормами ЗУ від 16.12.1993р №3723 « Про державну службу».

Із 1 травня 2016 року набрав чинності ЗУ від 10.12.2015 р № 889 «Про державну службу» (далі Закон), а закон, відповідно до якого Вам призначено пенсію у зв’язку з втратою годувальника, втратив чинність.

Згідно із статтею 90 Закону, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до ЗУ « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Перерахунки пенсій у зв’язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям законом не передбачено.

 

Враховуючи вищезазначене, з 01.05.2016р підстав для перерахунку пенсії у зв’язку з втратою годувальника ( державного службовця) немає.

***

- Понад 20 років працюю на посаді голови селищної ради. Чи можу розраховувати на призначення пенсії відповідно до ЗУ « Про державну службу», який набув чинності з 1 травня 2016 року?

 

- На посадових осіб органів місцевого самоврядування поширюється дія ЗУ « Про службу в органах місцевого самоврядування». Відповідно до згаданого закону зазначеній категорії  осіб присвоюються ранги посадових осіб органів місцевого самоврядування.

Враховуючи те, що п.10 і 12 розділу ХIприкінцевих та перехідних  положень ЗУ « Про державну службу» від 10.12.2015р. №889 визначено право на призначення пенсії відповідно до ст.37 ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 р. №3723-ХIIвиключно осіб, які працювали на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, для призначення вам пенсії за вказаним законом немає підстави.

Питання – відповідь:

- Я військовий пенсіонер з 1994 року. Працюю службовцем у райдержадміністрації. Чи маю я право на перерахунок пенсії? 

- Пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, здійснюється відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців.

Зокрема, цей закон не передбачає обчислення пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого  після звільнення зі служби.

Проте період роботи в цивільних організаціях зараховується до страхового стажу, який дає право на призначення пенсії згідно із ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», в разі досягнення пенсійного віку, встановленого ст.26 цього Закону ( для  чоловіків - 60 років), та за наявності страхового стажу не менш як 15 років.

Відповідно до ст.7 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» військовослужбовцям, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія  за їх вибором. Якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», призначається одна пенсія за її вибором.

 

Для перевірки доцільності призначення Вам пенсії відповідно до ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» радимо звернутися в управління Пенсійного фонду України за місцем проживання».

 

 - Мені 52 роки, отримую пенсію за вислугу років з 2010 року, продовжую працювати. Чи маю право на перерахунок пенсії згідно зі ст. 42 Закону « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»

 

Правила здійснення  перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після призначення пенсії, визначено ч.4 ст.42 ЗУ « Про загальнообов’язкове». Однак дія цієї частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу  років на умовах, передбачених  ЗУ « Про пенсійне забезпечення», та які не досягли віку, встановленого ст..26 Закону.

Пенсійний вік, встановлений ст..26 Закону для жінок, які народилися після 1 квітня 1964року,- 60 років. Враховуючи те, що ви отримуєте пенсію за вислугу років та не досягли пенсійного віку, на жаль, права на перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після призначення пенсії , на цей час ви не маєте.

- Після призначення в 2008 році пенсії відповідно до ЗУ « Про державну службу»  я працюю лаборантом у школі. Чи маю я право на перерахунок пенсії у зв’язку зі збільшенням страхового стажу? Якщо так, то що для цього потрібно зробити?

На розмір пенсії, що призначена відповідно до ЗУ « Про державну службу», не впливає тривалість страхового стажу, набутого після її призначення. Тому страховий стаж, набутий  вами після 2008 року, може бути враховано в разі переведення вас на пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

У цьому випадку страховий стаж будуть обчислювати на підставі даних системи персоніфікованого обліку по місяць, що передує місяцю подання заяви про переведення на пенсію за віком  відповідно до цього закону.

ПЕРЕЛІК НЕОБХІДНИХ ДОКУМЕНТІВ ДЛЯ ПРИЗНАЧЕННЯ, ПЕРЕРАХУНКУ ПЕНСІЙ ЗА ВІКОМ

До заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:

 

1).Документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

 

2).Документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року     № 637.

За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку, надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562, а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

За період роботи до 01 січня 1991 року на Крайній Півночі чи в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього СРСР, а також на острові Шпіцберген надаються договори або інші документи, що підтверджують право працівника на пільги, передбачені для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі чи місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі.

Період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності, крім осіб, які здійснювали підприємницьку діяльність за спрощеною системою оподаткування, з 01 липня 2000 року підтверджується довідкою із бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за інформацією структурного підрозділу, відповідального за веденням персоніфікованого обліку. Період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування до 01 січня 2004 року підтверджується спеціальним торговим патентом, або свідоцтвом про сплату єдиного податку, або патентом про сплату фіксованого розміру прибуткового податку з громадян, або довідкою про сплату страхових внесків, а з 01 січня 2004 року - довідкою із бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за інформацією структурного підрозділу, відповідального за веденням персоніфікованого обліку.

Період перебування на інвалідності у зв'язку із нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням підтверджується випискою з акта огляду медико-соціальної експертної комісії (МСЕК).

Період отримання допомоги по безробіттю підтверджується до 01 січня 2010 року на підставі записів у трудовій книжці, а починаючи з 01 січня 2010 року - довідкою із бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за інформацією структурного підрозділу, відповідального за веденням персоніфікованого обліку.

 

3).Для підтвердження заробітної плати структурним підрозділом, відповідального за веденням персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування).

У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року (додаток 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).

За бажанням особи для додаткового виключення періоду догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 липня 2000 року до 01 січня 2005 року подається довідка з місця роботи про період такої відпустки.

Особи, яким пенсія призначається відповідно до міжнародних договорів (Угод) у галузі пенсійного забезпечення, надають документи про стаж, визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, та довідку згідно з додатком 1 до Порядкупідтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.

(довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії).

 

4).Документи про місце проживання (реєстрації) особи.

(за документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються:паспорт або довідка відповідних органів з місця проживання (реєстрації), у тому числі органів місцевого самоврядування. Іноземці та особи без громадянства подають також копію посвідки на постійне проживання).

 

 

5).Документи, які засвідчують особливий статус особи:

Ø  посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про період (періоди) участі у бойових діях (при призначенні пенсії згідно з абзацом шостим пункту 3 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»);

Ø  довідка медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) про визнання особи інвалідом унаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку (при призначенні пенсії згідно із абзацом шостим пункту 3 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»);

Ø  висновок медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) щодо причинного зв'язку смерті особи з пораненням, контузією, каліцтвом, одержаними при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), або захворюванням, пов'язаним з перебуванням на фронті, ліквідацією Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку (при призначенні пенсії згідно з абзацом шостим пункту 3 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»);

Ø  довідка медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) про визнання особи інвалідом по зору I групи - сліпим (при призначенні пенсії згідно з абзацом третім пункту 3 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»);

Ø  документи закладу охорони здоров'я про наявність відповідного захворювання: гіпофізарний нанізм (ліліпути), диспропорційні карлики (при призначенні пенсії згідно із абзацом другим пункту 3 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») (за документ, який засвідчує, що особа є хворою на гіпофізарний нанізм (ліліпут) чи диспропорційним карликом, приймається довідка медико-соціальної експертної комісії (МСЕК);

Ø  посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»);

Ø  посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»);

Øдокументи про народження та виховання дитини до чотирнадцятирічного віку (при призначенні пенсії згідно із пунктом

Ø  «ж» частини першої статті 13Закону України «Про пенсійне забезпечення»);

Ø  документи про народження дитини, виховання її до шестирічного віку, про визнання дитини заявника інвалідом з дитинства або дитиною-інвалідом (при призначенні пенсії згідно з абзацом четвертим пункту 3 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

Ø  заява матері про згоду щодо призначення пенсії батьку або документи, що підтверджують її відсутність (свідоцтво органу державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС) про смерть, рішення суду про визнання її безвісно відсутньою тощо), у разі звернення за пенсією батька, яким здійснювалось виховання п'ятьох або більше дітей чи дитини-інваліда (при призначенні пенсії згідно з абзацом п'ятим пункту 3 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

 

6).Документ уповноваженого органу Російської Федерації про те, що особі не призначалась пенсія за місцем реєстрації на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, та особисту декларацію про відсутність громадянства держави-окупанта (для призначення пенсій особам, зазначеним у пункті 1.3 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).

 

Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.

 

Особа, яка звертається за пенсією, повинна пред'явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік).

 

У разі працевлаштування (навчання) особи, якій призначено пенсію, такою особою протягом 10 днів надається органу, що призначає пенсію, довідка про прийняття на роботу (навчання). Надалі для проведення індексації подається довідка про розмір заробітної плати (стипендії) з урахуванням індексації.

 

У разі працевлаштування (початку діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) після призначення пенсії особа повідомляє орган, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, про дату працевлаштування (початок діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), вид зайнятості (укладення трудового договору, цивільно-правового договору, реєстрація як фізичної особи - підприємця, провадження незалежної професійної діяльності) шляхом подання заяви. Заява може бути подана особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або надсилається поштовим відправленням.

При цьому відповідно до пункту 2 частини другої статті 16ЗаконуУкраїни «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особа надає на вимогу органу, що призначає пенсію, документи, що засвідчують відповідні відомості (у тому числі копію трудової книжки із записом про працевлаштування та/або копію цивільно-правового договору).

У разі звільнення (припинення діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) особа повідомляє орган, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії про дату звільнення (припинення діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) шляхом подання заяви.

При цьому відповідно до пункту 2 частини другої статті 16ЗаконуУкраїни «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особа надає на вимогу органу, що призначає пенсію, документи, що засвідчують відповідні відомості (копію трудової книжки із записом про звільнення та/або копію цивільно-правового договору).

 

Документами, які підтверджують, що особа не працює (не провадить діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), є: трудова книжка, індивідуальні відомості про застраховану особу, що надаються структурним підрозділ, відповідального за ведення персоніфікованого обліку за формою згідно з додатком 1 до Положенняпро реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положенняпро реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, та відомості про відсутність інформації про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця за наявними в органі, що призначає пенсію, даними. У разі відсутності у зареєстрованої (взятої на облік) внутрішньо переміщеної особи документів, що підтверджують факт звільнення (припинення зайнятості), факт звільнення з роботи встановлюється на підставі особистої заяви із зазначенням дати, з якої особа не працює, та поясненням обставин, у зв'язку з якими неможливо внести запис у трудову книжку чи надати оригінал трудової книжки.

 

ПІДВИЩЕННЯ ПЕНСІЙНИХ ВИПЛАТ іЗ 1 ТРАВНЯ 2016 РОКУ

 

Перерахунок пенсій із 1 травня 2016 року

Перерахунок проведено тільки непрацюючим пенсіонерам відповідно до ч.3 ст.42 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»,. Також, перераховано всі розміри виплат, які залежать від прожиткового мінімуму - доплати, підвищення, надбавки. Також пенсіонерам-інвалідам 1-ї, 2-ї, 3-ї групи, працюючим чи ні, мінімальний розмір пенсійних виплат не може бути меншим за 1130 грн. Також, розмір пенсії по втраті годувальника на одного утриманця не може бути меншим аніж 1130грн.; на двох утриманців – 120% прожиткового мінімуму, а на 3-х та більше 150%. Щоб забезпечити виплати на рівні прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України встановлюється щомісячна державна адресна допомога. Для отримувачів інших видів пенсій (за віком, за вислугу років), які не являються інвалідами, така доплата встановлюється на рівні не нижче 949 грн. Тому, після перерахунку у зв’язку зі збільшенням прожиткового мінімуму з 1 травня до 1130 грн., мінімальний розмір пенсії у деяких категорій отримувачів пенсій (у яких страховий стаж менше встановленого ст.28; у жінок, яким було призначено пенсію за віком достроково (в 55 років - до досягнення повного пенсійного віку), і у яких розмір пенсії зменшено за достроковий вихід на пенсію), може залишитися на рівні 949грн. Підвищення пенсії дана категорія осіб може отримати, якщо розрахований розмір їх пенсії (який залежить від страхового стажу та заробітної плати; без встановлення щомісячної адресної допомоги) перевищить 949грн. Довідка: Згідно зі статтею 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється на рівні прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» прожитковий мінімум для зазначеної категорії людей становить: - з 1 січня 2016 року – 1074 грн. (з 1 січня мінімальний розмір пенсії за віком не змінюється, оскільки цей розмір був встановлений ще з 1 вересня 2015 року); - з 1 травня 2016 року – 1130 грн. (підвищується на 5,2 %); - з 1 грудня 2016 року – 1208 грн. (підвищується на 6,9 %): http://vn.20minut.ua/Podii/z-1-travnya-pensiyi-pererahuvali-lishe-nepratsezdatnim-pensioneriv-10498469.html

 

 

 

*****

Українці мають отримувати пенсію з трьох джерел, - Павло Розенко


ПРЕС-СЛУЖБА ВІЦЕ-ПРЕМ'ЄР-МІНІСТРА УКРАЇНИ

 

Віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко сподівається, що пенсійна реформа, яка передбачає введення трирівневої системи пенсійного забезпечення, буде підтримана Парламентом вже в цьому році. Про це він заявив в ефірі телеканалу «Еспресо.ТВ».

«Питання пенсійної реформи – це одне з пріоритетних завдань чинного Уряду. В Україні зараз по факту працює лише солідарна система пенсійного забезпечення, яка знаходиться в кризі і яка сьогодні не може задовольнити в повному обсязі очікування і потреби пенсіонерів», - сказав він.

«Майбутнє пенсійної системи - це коли українець зможе отримувати пенсію з трьох джерел: солідарного рівня, накопичувального і недержавного пенсійного страхування. І цю можливість ми маємо українцям відкрити», - наголосив Павло Розенко.

Віце-прем’єр нагадав, що урядові законопроекти, які забезпечать функціонування трирівневої системи пенсійного забезпечення, вже внесені на розгляд Парламенту. «Сподіваюся пенсійна реформа буде проведена в цьому році», - підкреслив Павло Розенко.

 

Основною з проблем яка виникла в пенсійній системі є те, що населення, що працює не в змозі наповнювати пенсійні ємності по всіх зобов’язаннях перед людьми літнього віку.
Як наслідок бюджет Пенсійного фонду України дотаційний.
Зважаючи на сучасну макроекономічну ситуацію, зволікання з упровадженням реформ у пенсійній системі, призведе до погіршення фінансової спроможності Пенсійного фонду України.
Реформування пенсійної системи не має зводитися тільки до підвищення віку. Потрібно впровадження таких механізмів, при яких кожен сам собі чесно і прозоро заробив би пенсію.
Будь-яка пенсійна виплата повинна базуватися на страховому принципі, коли пенсія людини безпосередньо залежить від тих внесків, які вона сплачувала.
Повинна працювати справжня пропорційна формула залежності розміру пенсій від суми сплачених внесків.
На даний час ця пропозиція фактично не працює.
Зараз, ми маємо тільки солідарний рівень забезпечення. Пенсійна система повинна реально, а не тільки на законодавчому рівні, складатися з трьох рівнів.
Перший – солідарний, другий – обов’язковий накопичувальний, третій добровільний.
Завдяки впровадженню накопичувальних систем другого та третього рівня можливо буде розвантажити солідарну систему.
Загалом другий рівень має мотивувати кожного українця до здійснення накопичень на старість. Для цього слід показати людині, що це – її власність, якою вона може керувати. Це має стати стимулом виведення заробітної плати з тіні. Якщо людина знатиме, що вона зі своєї зарплати відрахує кошти у особисто обраний Пенсійний фонд вона не уникатиме сплати.
Тому існує об’єктивна необхідність як найшвидшого впровадження накопичувальної системи, що потребує законодавчого підґрунтя. 

 

Переваги отримання пенсій через банківські установи

Ритм сучасного життя вносить свої корективи, і якщо раніше виплату пенсій здійснювали в основному відділення поштового зв’язку, то сьогодні перевага надається банківським установам, незважаючи на можливість поштових відділень доставляти пенсії додому.
Динаміка зростання кількості одержувачів пенсійних виплат через банківські установи говорить про зручність отримання виплат через мережу банкоматів або у зручний час через відділення банків.
Для оформлення виплати через банк необхідно відкрити рахунок та надати банківські реквізити у відділ  обслуговування громадян за адресою:м.Кагарлик,пл. Незалежності,3 Проте, право вибору способу отримання пенсії через банк чи поштове відділення – залишаються лише за пенсіонером.

****

Сферою дії Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон) є правовідносини, пов’язані з порядком справляння та використання збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, на всій території України.

Частина сьома статті першої Закону визначає, що платниками збору є фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі, що підлягають першій державній реєстрації в Україні в підрозділах Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України, крім випадків забезпечення легковими автомобілями інвалідів згідно із законодавством та успадкування легкових автомобілів відповідно до закону.

Зазначена норма однозначно розуміється в контексті: для застосування пільги легковий автомобіль має бути успадкований виключно за законодавством України.

Виходячи із змісту Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах, ратифіковану (із застереженнями) Законом України від 10.11.1994 № 240/94-ВР (далі – Конвенція), її метою є допомога в правовому захисті громадян країн – учасниць Конвенції в цивільних, сімейних та кримінальних справах, що виходять за межі території цих країн. Норми Конвенції не поширюються на правовідносини між державою Україна та її громадянами, що виникають та реалізовуються в межах України.

Успадкувавши автомобіль на території і за законодавством іншої держави, громадянин України ввозить його на територію України як особисте майно (власність), що підлягає реєстрації у відповідних державних органах.

 

Право власності на автомобіль, підтверджене документами, що видані компетентними органами іншої держави, в силу Конвенції не оспорюється. Проте, право власності на легковий автомобіль громадянин України набув за законодавством іншої держави і на її території, що виключає можливість звільнення від сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування під час першої державної реєстрації автомобіля в Україні.

 

Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», в редакції, чинній до 01.10.2011 року, було передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25 років страхового стажу, а у жінок – 20 років встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. З 01.10.2011 року вимога до страхового стажу була переглянута і збільшена до 35 років та 30 років, відповідно.

Одночасно, ст.42 вказаного Закону встановлено, що уразі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, розмір пенсії підвищується (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування)) з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

З 01.05.2016 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» збільшено розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 1074,00 грн. до 1130,00 грн.

У зв’язку з чим, з 1 травня поточного року проведуться перерахунки мінімальних пенсій, доплат, підвищень та надбавок, що залежать від зазначеного прожиткового мінімуму.

Не будуть переглянуті розміри пенсій осіб, які не мають вказаного вище страхового стажу або належать до категорії «працюючих» осіб.

За проведення такого перерахунку пенсіонерам не потрібно звертатися до органів Пенсійного фонду України, оскільки, такий перерахунок проведеться автоматично.

 

Зміни  в пенсійному законодавстві

 

15 квітня 2016 року набув чинності Закон України від 26.03.2016 № 1043-VІІІ “Про внесення змін до статті 40 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” щодо порядку визначення заробітку для обчислення пенсії”.     

З урахуванням внесених змін для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.                 За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Враховуючи вищевикладене, починаючи з 15.04.2016 за бажанням пенсіонера, у разі доцільності, обчислення пенсії може здійснюватись в тому числі з урахуванням заробітку за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв по 30.06.2000 року – за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами.

Для забезпечення виконання вимог Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування  щодо можливості обчислення розміру пенсій з урахуванням заробітку за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу слід поінформувати осіб, яким пенсії призначені у період  з 01.01.2016 по 14.04.2016.

Перерахунок призначеної пенсії слід провести на підставі поданих заяв   з урахуванням термінів, визначених статтею 45 Закону.

Врахувати, що за зверненнями від 15.04.2016 перерахунок проводитьсяне раніше дати набрання чинності Законом 1043, тобто з 15.04.2016.

Зміни у пенсійному забезпеченні деяких категорій працівників

У 2016 році відбулося чимало змін у пенсійному законодавстві. Продовжуємо розглядати новації, які стосуються порядку виплати пенсії, призначеної за нормами Закону України «Про державну службу» ветеранам військової служби.

 

 

З 1 січня 2016 року Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911- VIIIвід 24.12.2015 внесені зміни, зокрема, до статті 37 Закону України «Про державну службу» (далі - Закон) щодо порядку виплати пенсій працюючим пенсіонерам.    

Статтею 37 Закону передбачено, що у період з 1 січня 2016 року по 31 січня 2016 року особам (крім інвалідів І та IIгрупи, інвалідів війни IIIгрупи, ветеранів військової служби та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), які працюють на посадах і на умовах, передбачених цим Законом, законами України «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються.

За наявності у особи посвідчення «Ветеран військової служби» та після надання його копії до органу Пенсійного фонду України виплата пенсії здійснюється у повному обсязі.Категорію осіб, яких віднесено до ветеранів військовоїслужби, визначено статтею 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист».Право на отримання пенсії у повному обсязі надається лише на підставі посвідчення «Ветеран військової служби», виданого у порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 1601 від 30 серпня 1999 року.

Якщо ж особа, отримуючи пенсію, призначену  відповідно до статті 37 Закону України  «Про державну службу», працює  на  інших  посадах/роботах, пенсія,призначена згідно з цією статтею (крім інвалідів І та IIгрупи, інвалідів війни IIIгрупи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантіїїх соціального захисту»), розмір якої перевищує 150% прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85% призначеного розміру, але не менше 150% прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, що втратили працездатність.

Разом з тим, звертаємо увагу, що обмеження щодо виплати пенсії, призначеної, зокрема, відповідно до статті 37 Закону, не застосовуються протягом особливого періоду до пенсій, призначених особам, які проходять військову службу або перебува­ють на посадах у Міністерстві оборони України, Головному управлінні розвідки Міністерства оборони Укра­їни, Міністерстві внутрішніх справ України, Апараті Ради національної безпеки і оборони України, Державній спеціальній службі транспорту, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Управлінні державної охорони України, Державній пенітенціарній службі Укра­їни, Державній службі України з надзвичайних ситуацій, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національній гвардії України, органах військової прокуратури або беруть участь у антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, від­битті збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні цих об'єктів у разі захоплення, відбитті спроб насильницького заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою.

Питання-відповідь

 

Про основні аспекти законодавчих змін 2016-го у сфері пенсійного забезпечення розповідає Голова правління Пенсійного фонду України

Олексій Зарудний

 

-- Відповідно до закону України від 24 грудня 2015 року № 911-VIII тимчасово до 31 грудня 2016-го максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10740 грн. Чи означає це, що раніше призначені більші пенсії, ніж у зазначеному вище розмірі, сплачуватися не будуть, чи це лише стосується нових (призначених в 2016 році) пенсій?

-- Розмір максимальної пенсійної виплати зафіксовано законом на рівні 10740 грн. Насамперед це означає, що у зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму максимальна пенсія не зростатиме, як це було раніше. Для тих, кому пенсія була призначена до січня 2016-го, і якщо її розмір перевищує цю величину, не проводяться жодні перерахунки, індексації та збільшення пенсії.     

-- Чи змінилися умови призначення і виплати пенсій цього року? Чи діють обмеження з виплати пенсій працюючим пенсіонерам, зокрема, науково-педагогічним працівникам?

-- З 2016-го змінились умови виходу на пенсію за вислугою років. Вони пов'язані насамперед із встановленням для відповідних категорій осіб пенсійного віку. Зміни також стосуються умови обчислення заробітної плати для визначення розміру пенсії. Якщо до кінця 2015 року для обчислення пенсії могла бути подана довідка про заробітну плату за період до 1 липня 2000-го, то вже починаючи з цього року пенсія обчислюється тільки із заробітку за даними системи персоніфікованого обліку. Винятками можуть бути випадки, коли в цій системі наявна інформація за період менш як 5 років. Тоді довідка про заробітну плату має надаватись.

Умови виплати пенсії працюючим пенсіонерам фактично залишились порівняно з минулим роком незмінні. Але існує виняток для осіб, які мають статус ветеранів військової служби. Виплата військової пенсії для них здійснюється у повному обсязі незалежно від факту роботи. 

-- Чи обкладатимуться податком у 2016 році пенсії працюючих пенсіонерів, в якому розмірі й порядку?    

-- Справляння податку на доходи фізичних осіб та військового збору з пенсій або щомісячного довічного грошового утримання здійснюватиметься і в 2016-му. Об'єктом оподаткування є частина пенсійної виплати, що перевищує суму 4134 грн. У 2016 році встановлено єдину ставку податку у розмірі 15 відсотків. Нагадаю, що у 2015-му цей податок становив 15 відсотків для оподатковуваного доходу, який не перевищує 12 180 грн., та  20 відсотків -- якщо ця сума є більшою.      

 

***

Сьогодні багатьох громадян нашої країни цікавить питання про майбутній розмір пенсій тих, хто, досягнувши пенсійного віку і отримуючи пенсійне забезпечення, продовжує займатися трудовою діяльністю, за яку виплачується заробітна платня.

Обмеження виплат пенсіонерам, що працюють, до 85% від призначеної пенсії стосується лише тих осіб, у яких пенсія перевищує 1432,5 грн. (1,5 прожиткових мінімуми для непрацездатних громадян, згідно Державного бюджету України на 2015 рік з грудня 2015 – 1611,0 грн.). Не підлягають жодним обмеженням пенсії інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни, учасників бойових дій та антитерористичної операції і членів їх сімей. Усі розрахунки нових розмірів виплат було зроблено автоматично, на основі даних, які містяться в особових пенсійних справах.

Пенсіонерам, які вчасно не повідомили про своє звільнення та стояли на обліку в органах Пенсійного фонду як такі, що працюють, у квітні, травні  було обмежено виплату пенсій. Цій категорії громадян, а також пенсіонерам, які повідомили про припинення роботи протягом квітня, у травні, червні  повернуть суму недоплати.

У травні Пенсійний фонд України  надасть звіт стосовно пенсіонерів, які працюють, за даними персоніфікованого обліку, завдяки чому з’явиться можливість зробити остаточну звірку. За даними, наявними в Пенсійному фонді, в нашій країні працює 2,6 з 12,1 мільйона пенсіонерів, , або 21,5 %. По Кагарлицькому району працюючих 2,8 тис. з 14,5 тис. осіб (6,2%), за відомостями травня обмеження пенсій пройшло для 727 громадян на суму 169,2 тис. грн. Таким чином, масових проблем з недоплатами не станеться, а ті, що виникли у квітні, травні на 99% буде знято в процесі виплати травневих та червневих пенсій.

Необхідно згадати про призупинення виплат пенсіонерам, які працюють та отримують так звані спеціальні пенсії. Така категорія громадян має вирішувати, що їм вигідніше: продовжувати працювати й отримувати зарплату чи виходити на пенсію.

Довідково: для виплати пенсій у травні 2015 року необхідно 21923,5 тис.грн.

 

ПОРЯДОК – У НОВІЙ РЕДАКЦІЇ

Пенсійний фонд вніс деякі зміни до порядку подання й оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. № 22-1.

Серед істотних нововведень, зокрема, розширення списку осіб, які можуть подати заяву про призначення пенсії неповнолітньому. Тепер її можуть подати, крім батьків або опікунів (піклувальників), також усиновителі, батьки-вихователі, прийомні батьки й патронатні вихователі.

Крім того, зміни передбачають, що заяву про призначення пенсії громадянин України, який мешкає на території Криму й не одержує пенсію від уповноважених органів Російської Федерації, подає до пенсійних органів, визначених постановою правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014р. № 13-4.

 

Також заяву можна подати через представника, який діє на підставі виданого йому доручення (таке доручення має бути нотаріально засвідчене), законного представника або відправити поштою в зазначені пенсійні органи. До заяви необхідно прикласти документ уповноваженого органу Російської Федерації про те, що особі не призначалася пенсія за місцем проживання на території Криму.

 

Реалізація та захист прав людини, що стосуються діяльності управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі

 

В Україні як у соціальній, правовій державі – людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави.               

 Основним нормативно-правовим актом, що встановлює право громадян на соціальний захист, є Конституція України. Право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод. Конституційне право на соціальний захист включає право громадян на забезпечення їх у старості. Зокрема, пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв’язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту

 Одним з основних пріоритетів Пенсійного фонду України  у Кагарлицькому районі є реалізація конституційного права громадян на звернення, що допомагає підвищити якість обслуговування та захистити права людини з питань, що стосуються діяльності Пенсійного фонду України.

 Своєчасне і зрозуміле інформування про зміни в пенсійному законодавстві, права і обов’язки громадян – також важлива частина діалогу ПФУ із суспільством.  А тому управління Пенсійного фонду України в Кагарлицькому  районі проводить роз`яснювальну роботу через засоби масової інформації: газети “ Вісник Кагарличчини”, “Ржищів”, “Рідне місто“  місцеве радіо,  інформаційний сайт райдержадміністрації.

З метою більш повної реалізації прав громадян, що стосуються діяльності Пенсійного фонду України та проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи щодо пенсійного забезпечення, спеціалістами управління постійно здійснюються виїзні прийоми у населені пункти району, які проводяться у відповідності до затверджених графіків.

 В управлінні створено окремий відділ з питань обслуговування та розгляду звернень громадян. Система “єдиного вікна”, яка реалізована у цьому відділі, дозволяє покращити прийом громадян та їх обслуговування. “Єдине вікно” забезпечує спрощення процедур отримання послуг, підвищення якості та комфортності їх надання, забезпечує відкритість та зрозумілість дій при їх отриманні.

Управління Пенсійного фонду у Кагарлицькому районі  багато працює над поліпшенням обслуговування громадян, намагається оптимізувати тривалість прийому, роз’яснює пенсіонерам та платникам нюанси законодавства, спеціалісти управління дають якомога ширшу інформацію з тих питань, що цікавлять громадян. Кожний громадянин, який звертається до органів Пенсійного фонду, має право подавати заяви, скарги, пропозиції з питань, що стосуються пенсійного забезпечення; пенсіонери мають право знайомитися в приміщенні органів ПФУ з матеріалами своєї пенсійної справи, отримувати від працівників управління  іншу інформацію про своє пенсійне забезпечення, яка відома органам управління; при зверненні за призначенням пенсії громадяни мають право подавати заяви про призначення пенсії з необхідними документами через представника, який діє на підставі доручення, особисто, поштою; отримувати розписку від органу ПФУ з переліком прийнятих документів; отримати письмове повідомлення про призначення пенсії або про відмову в її призначенні з обґрунтуванням причин відмови; отримувати пенсійне посвідчення встановленого зразка; обрати організацію, яка буде здійснювати виплату та доставку пенсії (поштове відділення або банківські установи), одержати пенсію у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія; на виплату пенсії за 6 місяців наперед у разі виїзду на постійне місце проживання за кордон тощо.

 Спеціалістами юридичного сектора надається правова допомога з питань, що входять до компетенції Пенсійного фонду України, особам, які звертаються на особистий прийом.

В управлінні Пенсійного фонду України в Кагарлицькому районі забезпечено вільний доступ громадян на отримання об’єктивної та своєчасної інформації, усіх соціальних послуг.

В приміщенні управління знаходиться інформаційний кіоск, де за допомогою пенсійного посвідчення або свідоцтва про загальнообов’язкове державне соціальне страхування можна ознайомитися з:

-  графіками прийому громадян;

-  відомостями про заробітну плату;

- відомостями пенсійної справи ;

-  переліком банків що здійснюють зарахування та виплату пенсій ;

 

 Для зручної та оперативної взаємодії з органами Пенсійного фонду створено офіційний інформаційний портал Пенсійного фонду України (www.pfu.gov.ua)  – портал електронних послуг, щодо :

отримання інформації з персоніфікованого обліку (для працюючих громадян)

отримання пенсійної інформації (для пенсіонерів)

формування запитів на попередню підготовку документів

можливість подачі скарг

запис на прийом до фахівців Фонду

Управлінням ведеться робота з особами, які переміщуються з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції. Так, понад   227   переселенців вже звернулось до управління за переведенням пенсії.

 

Управління Пенсійного фонду України в Кагарлицькому районі  не зупиняється на досягнутому та продовжує відповідну роботу з населенням з метою своєчасного реагування і розв’язання порушених ними питань та реалізації їх прав щодо пенсійного забезпечення.

 

 

 

Пенсіонерам-переселенцям

Зважаючи на ситуацію, що склалася, органи Пенсійного фонду України всіляко сприяють пенсіонерам, що виїхали з Донецької та Луганської областей, в оперативному вирішенні питання щодо продовження виплати призначеної пенсії за новим місцем проживання.

Після звернення пенсіонера із заявою про бажання отримувати пенсію за новим місцем проживання запит на пенсійну справу надсилається невідкладно (в електронній формі).

Взяття на облік зазначених осіб здійснюється за матеріалами електронних пенсійних справ.

Виплата пенсій за новим місцем проживання може бути проведена в поточному місяці за додатковими відомостями або в наступному місяці. Це залежить від того, коли пенсіонер звернувся до управління Фонду – на початку місяця, в середині чи після закінчення виплатного періоду.

При зверненні до управління Пенсійного фонду необхідно мати документ, що посвідчує особу, а в заяві зазначити особисті дані (ідентифікаційний код, дату народження, адресу попереднього проживання), за наявності – пред’явити пенсійне посвідчення.

 Управління пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі

 

 

Працевлаштування – вплив на розмір пенсії

Пенсіонери – люди незаможні, тому багато хто з них не проти час від часу підробитись. Але кожен хвилюється: чи не стануть тоді платити меншу пенсію? А такі побоювання не безпідставні.

 Працевлаштування пенсіонерів впливає на розмір, зокрема, так званих спеціальних пенсій. Із жовтня 2011 року виплату спеціальних пенсій (державним службовцям, науковим працівникам, працівникам органів прокуратури та суду, місцевого самоврядування, журналістам) у разі повторного працевлаштування на відповідні посади здійснюють у розмірі трудової пенсії і поновлюють у розмірах, визначених у спеціальних законах, уже після звільнення. Якщо пенсіонер працюватиме не на посаді, що дає право на призначення спеціальної пенсії, розмір пенсії не зміниться.

Непрацюючим пенсіонерам встановлюються деякі надбавки, доплати, підвищення (на непрацездатних членів сім’ї, за проживання на територіях радіоактивного забруднення тощо). У разі будь-якого  працевлаштування їх виплату припиняють. Окрім того, деякі види пенсій, котрі призначають до досягнення пенсійного віку, – за вислугу років, зі скороченням пенсійного віку (відповідно до Закону «Про зайнятість населення»), жінкам, які народилися до січня 1962 року,– у разі працевлаштування взагалі не виплачують. Їх виплату поновлюють після звільнення з роботи чи припинення діяльності, пов’язаної з отриманням доходу. Пенсіонер втрачає статус такого, що не працює, не лише за умови працевлаштування на роботу не лише за трудовим договором ( контрактом), а й тоді, коли переходить до категорії зайнятого населення: у разі укладення цивільно-правового договору з виконання робіт або надання послуг, реєстрації фізичною особою-підприємцем або самою зайнятою особою. Єдиний виняток – робота, пов’язана з організацією підготовки та проведення виборів. Таку роботу не вважають працевлаштуванням, і вона не впливає на розмір пенсії.

Також варто мати на увазі, що в разі працевлаштування припиняється автоматична індексація пенсії.

Про свою зайнятість, пенсіонер, як людина свідома, зобов’язаний повідомляти Пенсійний фонд , у якому перебуває на обліку, протягом 10 днів, а також  потрібно подати туди довідку, яка підтверджує факт працевлаштування.

Після цього розмір пенсії перераховують, і в разі виявлення переплати пропонують повернути її добровільно, інакше переплачені кошти утримують із пенсії відповідно до рішення органу Пенсійного фонду або суду. Переплату утримують із пенсії  в розмірі, що не перевищує 20% від загальної суми. Своєчасне повідомлення про працевлаштування та звільнення з роботи дозволить органам Пенсійного фонду своєчасно здійснювати належні перерахунки пенсій відповідно до законодавства й забезпечить отримання пенсіонерами пенсії в повному обсязі.

 

  В.Хоменко, начальник відділу з призначення пенсій

 

Великі пенсії будуть оподатковувати

 З 1 липня 2014 року набули чинності норми Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в України" щодо оподаткування пенсійних виплат.

  Нагадуємо, що вказаний Закон був прийнятий Верховною Радою України у зв’язку з необхідністю економного та раціонального використання державних коштів 

  Оподатковуються пенсійні виплати лише тих громадян, розмір пенсії або щомісячного довічного утримання  яких перевищує 10 тисяч гривень на місяць (включаючи суми їх індексації). Податок сплачується не з усієї пенсії, а з частки пенсії, яка перевищує 10 тисяч гривень.

  Податок нараховується також на пенсії з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.

 

  Структурні підрозділи управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі  Київської області, як податкові агенти будуть утримувати податок на доходи фізичних осіб за ставкою 15% (17 % - до частки пенсії, що перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня поточного року (у 2014 році 1218 грн. х 10 = 12180 грн.). 

 

 

Куточок майбутнього пенсіонера

УМОВИ ПРИЗНАЧЕННЯ ПЕНСІЇ

 • за віком:

Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

До досягнення 60 річного віку право на пенсію за віком мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку:

55 років- які народилися до 30 вересня 1956 року включно;

55 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1956 року по 31 березня 1957 року;

56 років- які народилися з 1 квітня 1957 року по 30 вересня 1957 року;

56 років 6 місяців- які народилися з 1 жовтня 1957 року по 31 березня 1958 року;

57 років- які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року;

57 років 6 місяців- які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року;

58 років- які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року;

58 років 6 місяців- які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року;

59 років- які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року;

59 років 6 місяців- які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року;

60 років- які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року.

 • по інвалідності:

Особи, визнані інвалідами, мають право на пенсію по інвалідності, залежно від групи інвалідності, за наявності такого страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією:

для інвалідів I групи:

до досягнення особою 25 років включно - 1 рік;

від 26 років до досягнення особою 28 років включно - 2 роки;

від 29 років до досягнення особою 31 року включно - 3 роки;

від 32 років до досягнення особою 34 років включно - 4 роки;

від 35 років до досягнення особою 37 років включно - 5 років;

від 38 років до досягнення особою 40 років включно - 6 років;

від 41 року до досягнення особою 43 років включно - 7 років;

від 44 років до досягнення особою 48 років включно - 8 років;

від 49 років до досягнення особою 53 років включно - 9 років;

від 54 років до досягнення особою 59 років включно - 10 років;

для інвалідів II та III груп:

до досягнення особою 23 років включно - 1 рік;

від 24 років до досягнення особою 26 років включно - 2 роки;

від 27 років до досягнення особою 28 років включно - 3 роки;

від 29 років до досягнення особою 31 року включно - 4 роки;

від 32 років до досягнення особою 33 років включно - 5 років;

від 34 років до досягнення особою 35 років включно - 6 років;

від 36 років до досягнення особою 37 років включно - 7 років;

від 38 років до досягнення особою 39 років включно - 8 років;

від 40 років до досягнення особою 42 років включно - 9 років;

від 43 років до досягнення особою 45 років включно - 10 років;

від 46 років до досягнення особою 48 років включно - 11 років;

від 49 років до досягнення особою 51 року включно - 12 років;

від 52 років до досягнення особою 55 років включно - 13 років;

від 56 років до досягнення особою 59 років включно - 14 років.

У період до 1 січня 2016р. визнані інваліди 11 групи, мають право на пенсію по інвалідності за наявності страхового стажу  на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією, передбаченого для інвалідів 1 групи ст.32 Закону.

 • у разі втрати годувальника:

Пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.

Страховий стаж – період протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Мінімальний страховий внесок обчислюється із мінімальної заробітної плати, яка згідно ст.8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» становить:

 

Період

З 01.01.2013р.

З 01.12.2013р.

Розмір (грн.)

1147,00

1218,00

 

Увага!!!

 

Відповідно до статті 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії залежить як від тривалості страхового стажу, так і від розміру заробітної плати, яку особа отримує у період роботи.Якщо людина одержує заробітну плату в «конверті», то ні стаж, ні заробітна плата для обчислення пенсії враховані не будуть. Тож у такому разі не варто сподіватися на гідну пенсію!!!

 

ЗВЕРНЕННЯ ЗА ПРИЗНАЧЕННЯМ ПЕНСІЇ

Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення пенсії подається до управління Пенсійного фонду за місцем проживання (реєстрації) заявника.

Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

 

Увага!!!

Не потрібно чекати дня народження. З заявою про призначення пенсії можна звертатися вже за місяць до досягнення пенсійного віку. Особи, що скористалися можливістю подати заздалегідь заяву на призначення пенсії, забезпечать себе виплатою пенсії та отриманням пенсійного посвідчення вже при досягнення пенсійного віку!!!

 

ДОКУМЕНТИ, НЕОБХІДНІ ДЛЯ ПРИЗНАЧЕННЯ ПЕНСІЇ

 • за віком:

До заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:

а) довідка податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера заявнику.

б) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 N 637 (трудова книжка, довідки тощо).

в) довідка про заробітну плату особи (встановленого зразку) за період страхового стажу до 01.07.2009 (за бажанням), а починаючи з 01.07.2000 індивідуальні відомості про застраховану особу (надає відділ персоніфікованого обліку).

г) документи про місце проживання (реєстрації) особи;

ґ) документи, які засвідчують особливий статус особи (посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про період участі у бойових діях; посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N 122; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування; тощо).

д) клопотання (направлення) про достроковий вихід на пенсію (для призначення пенсії відповідно до статті 26 Закону України «Про зайнятість населення».

- по інвалідності:

До заяви про призначання пенсії по інвалідності надаються такі ж  документи, що і при призначенні пенсії за віком +  виписка з акта огляду медико-соціальної експертної комісії (МСЕК).

 • у разі втрати годувальника:

До заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи про стаж та заробіток померлого годувальника (перелічені в підпунктах "б"-"в" для пенсій за віком), а також :

а) довідка податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера померлому годувальнику (подається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, має такий документ).

б) свідоцтво про народження або паспорт особи, якій призначається пенсія;

в) довідка про склад сім'ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником;

г) свідоцтво органу реєстрації актів громадянського стану (РАГС) про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім;

ґ) документи про вік померлого годувальника сім'ї (при відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім);

д) довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів про те, що діти навчаються за денною формою навчання (у разі призначення пенсії у разі втрати годувальника дітям віком від 18 до 23 років);

е) довідка про те, що чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків, дід, баба, брат чи сестра померлого годувальника незалежно від віку і працездатності, якщо він (вона) не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років;

є) документи про місце проживання (реєстрації);

ж) документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на повному утриманні померлого годувальника чи одержання від померлого годувальника допомоги, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування;

з) експертний висновок із встановленням причинного зв'язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

- за вислугу років

Пенсії за вислугу років призначаються у разі звільнення з роботи, що дає право на цей вид пенсії. У разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата пенсії припиняється і поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи.

До заяви про призначання пенсії за вислугу років надаються такі ж документи, що і при призначенні пенсії за віком + документи, що підтверджують виконання роботи, яка дає право на призначення такого виду пенсії.

Потрібно знати всім пенсіонерам

 

ЩОДО ПРОВЕДЕННЯ ПЕРЕРАХУНКУ ПЕНСІЇ

Питання визначення розміру пенсії врегульоване статтями 27, 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Згідно вказаних статей розмір пенсії за віком залежить від тривалості страхового стажу (періоду, протягом якого особа підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок) та величини отримуваного у період роботи заробітку.

Механізм проведення перерахунків пенсій передбачений статтею 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», згідно якої перерахунок пенсії проводиться:

1) з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

2) у разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Увага!!!

У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, який встановлений на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

 

 

 

 

 

МІНІМАЛЬНА ТА МАКСИМАЛЬНА ПЕНСІЙНІ ВИПЛАТИ

Відповідно до ст.46 Конституції України пенсії, інші види соціальних випла та допомог, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008р. за №265 у разі, коли місячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної доплати інвалідам з дитинства і дітям інвалідам, особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших виплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає прожиткового мінімуму, встановленого законодавством для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного прожиткового мінімуму.

Максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюється з Накопичувального Пенсійного фонду) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Розміри мінімальної та максимальної пенсійних виплат у 2013 році складають:

 

Пенсійна виплата

з 1 січня (грн.)

з 1 грудня (грн.)

Мінімальна

894,00

949,00

Максимальна

8940,00

9490,00

 

 

 

 

 

Починаючи з 12.01.2005 року (коли вперше встановилося поняття мінімальної пенсії за віком на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність) мінімальна пенсійна виплата постійно підвищувалася.

ОБОВ’ЯЗОК ПЕНСІОНЕРА

Згідно з пунктом 12 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 р. № 22-1, у разі працевлаштування (навчання) особи, якій призначено пенсію, такою особою протягом 10 днів надається органу, що призначає пенсію, довідка про прийняття на роботу (навчання). Надалі для проведення індексації подається довідка про розмір заробітної плати (стипендії) з урахуванням індексації.

У заяві про призначення (перерахунок) пенсії є зобов’язання пенсіонера, за яким він має своєчасно повідомити органи, що призначають та виплачують пенсію, про прийняття на роботу, звільнення з роботи, зміни в складі сім'ї, зміну місця проживання та інші обставини, що можуть вплинути на його пенсійне забезпечення.

Відповідно до статті 50 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати.

Таким чином, якщо після працевлаштування пенсіонер не повідомив про це орган Пенсійного фонду за місцем проживання і внаслідок цього утворилась переплата пенсійних сум (в період роботи виплачувалась надбавка на утриманців, проводилась індексація пенсії як непрацюючому пенсіонеру тощо), орган Пенсійного фонду має право прийняти рішення про утримання з пенсії  переплачених сум .

         Увага!!!

Для уникнення переплат та подальшого проведення утримань з пенсії пенсіонер зобов’язаний повідомляти Пенсійний фонд про працевлаштування.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» з 1 січня 2013 року встановлено  прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, в розмірі 894 грн.

У зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму органами Пенсійного фонду проведено перерахунки складових пенсійних виплат, які визначаються від розміру прожиткового мінімуму: мінімальний розмір пенсії, доплата за понаднормовий стаж, мінімальна пенсійна виплата, підвищення ветеранам війни, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інші доплати і надбавки.

З 1 січня 2013 року підвищення та надбавки встановлені у наступних розмірах.

 

Найменування підвищення

Розмір

І. Мінімальні розміри державної пенсії для інвалідів внаслідок аварії на ЧАЕС

1. Ліквідатори наслідків аварії на ЧАЕС

Інвалідам 1 групи

1 609,20 грн.

Інвалідам 2 групи 

1 430,40 грн.

Інвалідам 3 групи 

1 296,30 грн.

2. Інші інваліди, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з ЧАЕС

Інвалідам 1 групи

1 341,00 грн.

Інвалідам 2 групи 

1 117,50 грн.

Інвалідам 3 групи 

983,40 грн.

ІІ. Додаткова пенсія, особам віднесеним до 1 категорії постраждалих

Інвалідам 1 групи із числа ліквідаторів аварії на ЧАЕС

447,00 грн.

Інвалідам 2 групи із числа ліквідаторів аварії на ЧАЕС

357,60 грн.

Інвалідам 3 групи із числа ліквідаторів аварії на ЧАЕС

268,20 грн.

Інвалідам 1 групи із числа потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС

321,84 грн.

Інвалідам 2 групи із числа потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС

214,56 грн.

Інвалідам 3 групи із числа потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС

160,92 грн.

ІІІ. Додаткова пенсія особам, віднесеним до 2, 3, 4 категорії постраждалих

Особам, віднесеним до 2 категорії

160,92 грн.

Особам, віднесеним до 3 категорії

107,28 грн.

Особам, віднесеним до 4 категорії

53,64 грн.

ІY. Мінімальна пенсійна виплата  інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, інвалідам війни та учасникам бойових дій 

Інвалідам 1 групи

2 547,90 грн.

Інвалідам 2 групи 

2 279,70 грн.

Інвалідам 3 групи 

2 011,50 грн.

Учасникам бойових дій

1 475,10 грн.

Y. Підвищення, передбачені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»

Інвалідам війни 1 групи

447,00 грн.

Інвалідам війни 1 групи, яким виповнилося 100 і більше років

1 341,00 грн.

Інвалідам війни 2 групи

357,60 грн.

Інвалідам війни 2 групи, яким виповнилося 85 і більше років

447,00 грн.

Інвалідам війни 2 групи, яким виповнилося 100 і більше років

1 341,00 грн.

Інвалідам війни 3 групи

268,20 грн.

Інвалідам війни 3 групи, яким виповнилося 85 і більше років

447,00 грн.

Інвалідам війни 3 групи, яким виповнилося 100 і більше років

1 341,00 грн.

Учасникам бойових дій

223,50 грн.

Учасникам бойових дій, яким виповнилося 85 і більше років

447,00 грн.

Учасникам бойових дій, яким виповнилося 100 і більше років

670,50 грн.

Членам сімей загиблих військовослужбовців

375,48 грн.

Подружжю померлих учасників війни, визнаних за життя інвалідами

107,28 грн.

Учасникам війни

134,10 грн.

Учасникам війни, яким виповнилося 100 і більше років

402,30 грн.

Учасникам війни, нагородженим медаллю

178,80 грн.

Учасникам війни, нагородженим медаллю, яким виповнилося 100 і більше років

536,40 грн.

YІ. Підвищення, передбачені Законом України "Про жертви нацистських переслідувань"

Неповнолітнім в’язням

223,50 грн.

Неповнолітнім в'язням, яким виповнилося 100 і більше років

670,50 грн.

Неповнолітнім в’язням – інвалідам 1 групи

447,00 грн.

Неповнолітнім в'язням – інвалідам 1 групи, яким виповнилося 100 і більше років

1341,00 грн.

Неповнолітнім в’язням – інвалідам 2 групи

357,60 грн.

Неповнолітнім в'язням – інвалідам 2 групи, яким виповнилося 100 і більше років

1072,80 грн.

Неповнолітнім в’язням – інвалідам 3 групи

268,20 грн.

Неповнолітнім в'язням – інвалідам 3 групи, яким виповнилося 100 і більше років

804,60 грн.

Колишнім в’язням концтаборів та інших місць примусового тримання

134,10 грн.

Колишнім в’язням концтаборів та інших місць примусового тримання, яким виповнилося 100 і більше років

402,30 грн.

Колишнім в’язням концтаборів та інших місць примусового тримання, нагородженим медаллю

178,80 грн.

Колишнім в’язням концтаборів та інших місць примусового тримання, нагородженим медаллю, яким виповнилося 100 і більше років

536,40 грн.

YІІ. Мінімальний розмір пенсії згідно Закону  України "Про підвищення престижності шахтарської праці"

Шахтарям, на яких поширюється дія Закону  України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та працівникам, зайнятим обслуговуванням зазначених осіб  відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"

 

2 682,00 грн.

YІІІ. Підвищення  відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни»

Дітям війни

62,58 грн.

 

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 №151 з 1 травня поточного року інвалідам війни 2-ї 3-ї груп з числа учасників бойових дій у період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років та учасникам бойових дій у період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років, яким виповнилося 85 років і більше), проведено перерахунки пенсійних виплат у розмірі як для інвалідів війни 1-ї групи (285% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність). Враховуючи, що розмір прожиткового мінімум 894 грн., мінімальна пенсійна виплата вищезазначеної категорії становить 2547,90грн.

 
архів Анонси подій

Чергова LІІ сесія міської ради VII скликання  розпочне свою роботу 25 квітня 2019 року о 14.00 у залі засідань адмінбудинку міської ради з порядком денним:

09201, Київська обл., м.Кагарлик, вул. Героїв Небесної Сотні, 1 

телефон приймальні

04573-6-09-81

адреса електронної пошти   kagarlyk_rada@ukr.net

Учасники шоу “Голос країни” гурт “Шпилясті кобзарі” відправилися в тур містами Київщини на підтримку Стрітівського коледжу кобзарського мистецтва:

У разі необхідності отримання публічної інформації, що перебуває в розпорядженні Кагарлицької місцевої прокуратури, громадяни можуть надсилати свої запити на електронну адресу kagarlyk@kobl.gp.gov.ua, поштовим зв’язком, за телефоном (04573)5-13-43 або подати особисто на прийомі в Кагарлицькій місцевій прокуратурі.

У зв’язку з наявною інформацією про набуття права власності учасниками ООС (АТО)  на земельні ділянки в районі АЗС «Укрнафта» по вул. Столична для ведення особистого селянського господарства, рекомендуємо орендарям земельних ділянок, які використовують ділянки для ведення городництва, утриматись від подальшого обробітку ділянок до проведення винесення межових знаків у натуру (на місцевість).

Для уточнення необхідної інформації щодо подальшого використання орендованих земельних ділянок орендарям із договорами оренди до 01.04.2019 року з’явитися в міську раду (каб. № 5,земельний відділ) конт. тел. 60811.  

Міністерство екології та природних ресурсів України, Департамент екологічної безпеки та дозвільно-ліцензійної діяльності Управління з питань оцінки впливу на довкілля та дозвільно-ліцензійної діяльності повідомляють про початок громадського обговорення звіту з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності ТОВ «КЕС-1» із метою виявлення, збирання та врахування зауважень і пропозицій громадськості:

Веб-студія Oranges та інформаційний портал Kredit House запрошують усю талановиту молодь до участі в конкурсі:

 Запрошуємо абітурієнтів та студентів Кагарлика взяти участь у соціальній програмі Scholarship:
   

Шановні жителі вулиць Саксаганського, Європейської, Ставкової, Ватутіна, Полтавської!

 Виконавчий комітет Кагарлицької міської ради повідомляє, що

з 01.12.2018 року  продовжено автобусний маршрут для жителів масиву Новобудов по вулицях Франка – Ватутіна – Саксаганського – Полтавській:

 Час відправлення

Місце відправлення

09.25

10.45

12.15

15.45

17.15

 

Вулиця  Франка

(від магазину)

МІСЬКВИКОНКОМ

Із питань утримання багатоквартирних будинків у випадку аварійних ситуацій у вихідні та святкові дні, а також у вечірні години звертайтеся  до відповідального працівника КЖЕП  за телефоном   096-441-05-66.

Адміністрація КЖЕП

Виконавчий комітет Кагарлицької міської ради повідомляє,  що в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно взято на облік безхазяйне нерухоме майно по вул. Тюленіна, 30, м.Кагарлик, Київської обл., в складі: будівля насосної станції, водонапірна башня - №1, свердловина - №2.: 

Державна реабілітаційна установа «Всеукраїнський центр комплексної  реабілітації для осіб з інвалідністю»: 

07352, урочище «Туровча лісова» - 2,

с. Лютіж, Вишгородський р-н, Київська обл.

Телефони: (04596) 4-00-10, 4-00-11

068-354-01-35, 095-531-93-86

e-mail: vcpri@ukr.net

http://www.vcpri.com.ua

До уваги студентів із м.Кагарлика, що навчаються у вищих навчальних закладах України очної та заочної форми навчання.

Запрошуємо вас взяти участь у конкурсі, переможець якого отримає грант (стипендію) на сплату одного року навчання в українському вищому навчальному закладі.
Участь у конкурсі безкоштовна:

У черговий раз звертаючись до населення, правоохоронці попереджають про небезпеку та наводять найхарактерніші приклади дій сучасних шахраїв:

   Збройними Силами України розшукуються військовослужбовці військової служби за контрактом: 

На землях в адміністративних межах м. Кагарлик, які знаходяться за межами населеного пункту, прокладений підземний магістральний газопровід високого тиску, який є державною власністю України та перебуває у господарському віданні ПАТ «УКРТРАНСГАЗ»:

 

У місті Кагарлику Бюро правової допомоги знаходиться по вулиці Кооперативна, 19.

Мешканцям приватного житлового сектору забороняється використовувати для утилізації сміття контейнери біля багатоквартирних житлових будинків: для цього діє відповідний Графік вивезення побутових відходів, що забезпечується КП «Міськрембудсервіс». 

архів Опитування
Шановний відвідувачу, Ви завітали на наш сайт, перебуваючи:
в м. КАГАРЛИКУ
3266 (81.3 %)
в Кагарлицькому районі
272 (6.77 %)
за межами Кагарличчини в Україні
283 (7.05 %)
за кордоном
196 (4.88 %)
Офіційні сайти